Definitivní konec Sobotkovy vlády: Jeho kabinet schválil demisi

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 29. 11. 2017 17:26) - Aktuality autor: šar

Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ve středu schválila svou demisi. Ještě dnes bude doručena na Pražský hrad.  Ještě odpoledne ji doručil zástupce Úřadu vlády na Pražský hrad, což je netradiční postup, neboť v minulosti předávali premiéři demisi prezidentovi vždy osobně.

Sobotkova vláda dnes schválila demisi

Sobotkova vláda dnes schválila demisi,zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Vláda rozhodla o demisi v návaznosti na páteční konec ustavující schůze nově obsazené Poslanecké sněmovny. Kabinet už bezprostředně po říjnových volbách do sněmovny omezil svou činnost a soustřeďuje se jen na neodkladné záležitosti či evropskou agendu. V demisi se ministři Sobotkovy vlády sejdou na posledním zasedání příští středu 6. prosince.

Zeman podle Ovčáčka plánuje demisi přijmout v úterý. Přijetí demise na rozdíl od praxe spojené s předchozími premiéry nebude provázet žádný ceremoniál, což Hrad oznámil už letos v květnu.

Tehdy při sporu o setrvání Babiše na ministerstvu financí Zeman přijal Sobotku, jako by přišel s písemnou demisí, zatímco premiér dorazil pouze na konzultaci. Zeman po schůzce řekl, že ceremoniál s demisí považuje za konečný a nevidí důvod, aby se v budoucnu opakoval.

Prezident by měl Sobotkův kabinet pověřit, aby zemi vedl až do jmenování nové vlády, které se očekává 13. prosince. V týdnu předcházejícím jmenování kabinetu se chce Zeman v Lánech postupně setkat s kandidáty na ministry, kteří v dosavadní vládě nepůsobili.

Představitelé končící vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL se ve středu shodli, že hodnotí kabinet jako úspěšný. Sobotka mezi úspěchy vyjmenoval například nepřetržitý hospodářský růst, snižování nezaměstnanosti, zvyšování důchodů a mezd, stoupající výběr daní a posílení rozpočtových příjmů krajů a obcí, zlepšení pozic rodin s dětmi a seniorů.

Tagy: Česko domácí demise Parlamentní volby český prezident česká politika pravice a levice

Zdroje: ČTK