Dědička Korean Air jde před soud kvůli oříškové aféře

- Aktuality autor: var

Jihokorejská prokuratura obvinila bývalou viceprezidentku letecké společnosti Korean Air, která v prosinci zdržela start letadla kvůli špatně naservírovaným oříškům. Heather Čoová, která je dcerou šéfa společnosti Korean Air, byla obviněna mimo jiné z porušení pravidel bezpečnosti leteckého provozu a z bránění vládnímu vyšetřování. Hrozí jí až 15 let vězení

Dědička Korean Air Čo Hjon-a opouští úřad prokurátora v Soulu a zakrývá si tvář před novináři

Dědička Korean Air Čo Hjon-a opouští úřad prokurátora v Soulu a zakrývá si tvář před novináři,zdroj: Profimedia.cz

Čo Hjon-a, která také používá anglické jméno Heather, 5. prosince rozhořčilo, že jí letuška v první třídě před startem letadla na letišti v New Yorku zapomněla nabídnout makadamové oříšky. Když si je rozhořčeně vyžádala, přinesla jí je dotyčná v papírovém sáčku místo na talířku.

Čoová následně nařídila, aby se letadlo připravující se na ranveji ke vzletu vrátilo k letištní hale, kde přikázala vedoucímu palubní posádky opustit stroj. Kvůli incidentu byl přílet na soulské letiště opožděn o 11 minut.

Prokuratura poukázala na to, že kvůli Čoové musela být změněna běžná trasa letu. Právník Park řekl, že toto je nejzávažnější obvinění, za něž může viník dostat až deset let v cele. Čoová, která je od 30. prosince ve vazbě, rovněž čelí obvinění z použití násilí proti posádce letu, bránění vládnímu vyšetřování falšováním důkazů s cílem incident utajit a z vykázání vedoucího palubní posádky z letadla.

Čoová se již dříve za své chování omluvila a vzdala se svých funkcí. Pro Jihokorejce je zmíněný skandál příkladem často kritizované praktiky, kdy velké firmy v zemi ovládají rodinné klany. Kromě Heather Čoové se do vedoucích pozic v Korean Air dostali i její dva sourozenci.

Tagy: letecká doprava Jižní Korea Korean Air zajímavosti a kuriozity justice a soudy

Zdroje: ČTK