Debalceve padlo. A s ním až tři tisíce ukrajinských vojáků

AKTUALIZOVÁNO SLEDUJEME (aktualizováno: 18. 2. 2015 16:42) - Aktuality autor: roj

Ukrajinská armáda vyklidila obklíčené Debalceve. Kontrolu nad ním získali povstalci. Během obléhání údajně padly až tři tisíce ukrajinských vojáků. Podle Moskvy za jejich smrt může Kyjev. Prezident Petro Porošenko mezitím odletěl na východ země, kde plánuje promluvit k národu.

Ukrajinská armáda dostala od prezidenta pokyn stáhnout se z Debalceva

Ukrajinská armáda dostala od prezidenta pokyn stáhnout se z Debalceva,zdroj: Profimedia.cz

Vojáci dostali rozkaz opustit město dnes ráno, vzali s sebou i veškerou výzbroj. "Za sebou podle rozkazů zničili všechno, co zničit měli," napsala agentura Unian. Na místě zůstali zranění a mrtví a není jasné, co s nimi bude.

Povstalci odhadují, že v bojích přišla ukrajinská armáda až o tři tisíce vojáků a další stovky padly do zajetí nebo se vzdaly. Ti, kteří město opouštěli, byť pod záštitou Červeného kříže, se stali terčem ostřelování ze strany separatistů.

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova za vysoký počet mrtvých může Kyjev, nikoli povstalci. Ukrajina měla prý se separatisty jednat a snažit se o záchranu svých obklíčených vojáků. Porošenko se ale podle něj rozhodl "místo jednání prorazit obklíčení v debalcevském kotli".

I přesto však podle Porošenka dala armáda "povstalcům do zubů", když se pokoušeli město obklíčit. Velitelům vojáků, kteří v Debalceve působili, chce ještě dnes předat vysoké vojenské vyznamenání. 

Velitel domobraneckého praporu Donbas Semen Semenčenko ale není toho názoru, že by si velení vyznamenání zasloužilo. Podle něj oddíly nedostávaly dost posil a chaotický byl podle ustupujících vojáků i samotný ústup. "Problémem je velení a koordinace, jsou na té nejhorší možné úrovni," řekl Semenčenko. 

Podle politologů dnešním dobytím Debalceve válka a postup separatistů neskončí.

Vláda podle zdroje z prezidentské kanceláře po porušení příměří přijala "vojenskopolitická rozhodnutí, která vejdou brzy ve známost". Dnes mimo jiné požádala Spojené státy, aby zemi dodaly slibované zbraně.

Po oznámení o stažení armády z města se běloruský prezident Alexandr Lukašenko nabídl jako prostředník při jednáních o klidu zbraní v Debalceve.

Nabídl se, že zajistí vyvedení všech ukrajinských vojáků a zaručí se za to, že už nebudou bojovat. Země je podle něj také připravena postarat se o zbraně, které armáda v obleženém městě nechala.

Doněčtí separatisté dnes však oznámili, že začali stahovat těžkou techniku z fronty na východě Ukrajiny. Debalceve se ale stahování netýká.

Tagy: Ukrajina východní Ukrajina boje na východě Ukrajiny válka na Donbasu

Zdroje: ČTK