Dealeři z Ústecka prodávali pervitin do Německa. Vydělali si víc než 4,5 milionu

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Policie minulý týden zadržela sedm lidí, kteří údajně v příhraniční obci Petrovice na Ústecku prodali pervitin za více než 4,5 milionu korun. Šest z nich skončilo ve vazbě, za distribuci pervitinu jim hrozí až deset let vězení. Informovala o tom dnes ústecká policejní mluvčí Valerie Bartošová. Zadržení jsou vietnamské národnosti a žijí v Petrovicích a Teplicích. 

"Podezřelými jsou osoby vietnamské národnosti, které v prostoru tržnice i ve stáncích podél cesty v Petrovicích organizovaly prodej a prodávaly psychotropní látku metamfetamin, známější pod českým názvem pervitin nebo německým crystal, zájemcům z řad občanů SRN," uvedla. Prodej se uskutečňoval v množství od několika gramů pro osobní potřebu až po stogramové zásilky určené pro další distribuci v Německu. 

"Během realizace byl zadokumentován prodej a následný vývoz 2,22 kilogramu pervitinu do SRN v celkové hodnotě téměř 4,5 milionu korun. Přímo při zásahu se zadrželo dalších 202 gramů pervitinu a částka 160 tisíc korun," dodala Bartošová. Policejní akce měla dlouhodobější charakter, závěrečná operace se uskutečnila minulou středu. 

Drogový obchod při hranici s Německem se začal rozmáhat před třemi lety. Celníci i policisté z obou stran hranice proto začali úzce spolupracovat a zaměřili se na potírání drogové kriminality a na přepravu drog z Čech do Německa. Výrazný nárůst množství zadržené drogy i počtu lidí, kteří ji prvně vyzkoušeli, podle policejních statistik zaznamenaly zejména příhraniční spolkové země Sasko a Bavorsko. 

Pervitin si němečtí konzumenti a dealeři jezdí nejčastěji obstarávat do asijských tržnic v českém pohraničí, kde je vyjde výrazně levněji než na německém trhu. Zejména bavorští politici kvůli tomu kritizovali českou právní úpravu, podle které držení do dvou gramů této drogy není trestným činem, ale jen přestupkem, což podle Mnichova povzbudilo výrobce pervitinu a zapříčinilo jeho současný boom v regionu. České ministerstvo vnitra nyní plánuje tuto hranici snížit.

Tagy: policie Německo ústecko

Zdroje: ČTK