David Rath chce za každou cenu rozpustit sněmovnu. Podal si žádost o propustku

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Poslanec David Rath (dříve ČSSD) obžalovaný z korupce chce hlasovat o rozpuštění Sněmovny a vypsání předčasných voleb. Požádal o to soudce Roberta Pacovského, který bude předsedat senátu Krajského soudu v Praze v procesu Rath a spol. Informoval o tom server Týden.cz. O rozpuštění Sněmovny, k němuž je třeba 120 hlasů, se podle všeho bude rozhodovat v polovině července.

David Rath

David Rath,zdroj: Profimedia.cz

O rozpuštění Sněmovny chtějí nechat hlasovat sociální demokraté poté, co kvůli skandálu okolo bývalé šéfky kanceláře premiéra Jany Nagyové, padla vláda Petra Nečase (ODS). Hlasovat by se mohlo počínaje 16. červencem, tak aby se v případě úspěchu návrhu ČSSD mohly nové volby uskutečnit do konce září. 

Do poloviny července se největší opoziční strana bude snažit za pomoci dalších jednání shromáždit co největší podporu. Rozpuštění dolní komory zatím vedle ČSSD podporují také komunisté a Věci veřejné. Dohromady tyto strany mají 91 poslanců. 

Jak soudce Pacovský o Rathově žádosti rozhodne, není zatím jasné. "Je na dovolené, takže žádost obžalovaného Ratha zatím nedostal, neviděl ji. Dokud si ji neprostuduje, nechce se k tomu, jak rozhodne, vyjadřovat," řekla serveru mluvčí soudu Zuzana Steinerová.

Tagy: kauza Rath

Zdroje: ČTK