Dánská policie zmařila pokus zabít autora Mohamedovy karikatury

- Aktuality autor: red

Dánští policisté zmařili v pátek večer pokus mladého muže ze Somálska zabít autora jedné z kontroverzních karikatur proroka Mohameda, čtyřiasedmdesátiletého dánského kreslíře Kurta Westergaarda.

Potvrdila to podle tiskových agentur dánská výzvědná služba. 

Mladý Somálec ozbrojený sekyrou a nožem se v pátek krátce po 22 hodině SEČ pokusil vniknout do Westergaardova domu v dánském městě Aarhus. Alarmem přivolaní policisté ho zastavili střelbou, která ho zasáhla do ramene a kolena.

Zranění jsou údajně vážná, ale neohrožují útočníka na životě. Policie nyní vyšetřuje, zda Somálec, zatím jediný podezřelý v případu, měl nějaké komplice. 

Podle Jakoba Scharfa, který řídí výzvědnou službu PET, byl útok "spojen s terorismem", protože útočník má blízké vazby na somálskou militantní islamistickou skupinu Šabáb, jejíž členy policie podle Reuters již dlouho sledovala v souvislosti s hrozbami proti Westergaardovi. 

Umírnění muslimové žijící v Dánsku útok odsoudili. "Muslimská unie v Dánsku se důrazně distancuje od tohoto útoku a od jakéhokoliv druhu extremismu, který vede k takovémuto jednání," uvedla skupina podle AP v oficiálním stanovisku. 

Westergaard v roce 2005 nakreslil pro noviny Jyllands-Posten karikaturu proroka s turbanem ve tvaru bomby. Byla jednou ze dvanácti karikatur na toto téma, které list otiskl. To vyvolalo hněv muslimů v Dánsku i v zahraničí a také bojkot dánského zboží několika muslimskými zeměmi. Radikální islamisté podle serveru BBC vypsali na Westergaardovu hlavu již dříve odměnu jeden milion dolarů. 

Islám zakazuje jakékoli zpodobňování proroka z obavy před uctíváním idolů. Dánský deník se již dříve za uveřejnění karikatur omluvil. 

S Westergaardem byla podle policejního zástupce Prebena Nielsena v domě i jeho pětiletá vnučka. Když Somálec rozbil okno, ukryli se společně ve speciálně zabezpečené místnosti. Westergaard poté přivolal alarmem policii, která dorazila za dvě minuty. 

Při zatýkání ohrožoval útočník policisty sekerou a lámanou angličtinou vykřikoval, že přišel zabít Westergaarda. Nielsen sdělil, že Somálec již byl obviněn z pokusu o vraždu Westergaarda a jednoho zasahujícího policisty. Jméno Somálce nebylo v souladu s dánským zákonem zveřejněno. 

Muž ovšem později obvinění před vyšetřujícím soudcem v Aarhusu popřel. K soudu byl dopraven na zdravotnických nosítkách z nemocnice, kam byl umístěn. Podle hlavního inspektora Oleho Madsena bude nejméně čtyři týdny ve vazbě ve vězení nedaleko Aarhusu. Policie také uvedla, že muž měl v Dánsku trvalé bydliště a žil nedaleko dánského hlavního města.

"Mé vnučce se daří dobře," řekl médiím k incidentu Westergaard. "Bylo to děsivé. Bylo to na poslední chvíli. Opravdu v posledním okamžiku. Ale zvládli jsme to." Westergaard byl podle Nielsena v šoku, ale neutrpěl žádná zranění. 

"PET bere tento případ velmi vážně, protože znovu potvrdil, že útoky teroristů v Dánsku stále hrozí, zvláště proti Kurtu Westergaardovi," konstatoval šéf PETu Scharf. Westergaardův dům od zveřejnění karikatur střeží policie a jsou v něm i nejrůznější bezpečnostní opatření. 

Zveřejnění karikatur vyvolalo mezi muslimy tvrdě odmítavé reakce. Jen několik týdnů po jejich otištění v dánském listu byly v únoru 2006 vypáleny ambasády Dánska a Norska v Damašku, dav vypálil i dánský konzulát v Bejrútu. Nejméně 50 lidí přišlo o život při nepokojích na Blízkém východě, v Africe i v Asii. 

Od té doby bylo v Dánsku za přípravu bombových atentátů odsouzeno již několik mladých muslimů.

Tagy: Dánsko Mohamed

Zdroje: ČTK