Další útok Talibanu: Atentátníci v Kunduzu zabili 4 členy ostrahy

- Aktuality autor: red

Trojice sebevražedných atentátníků dnes zabila v severoafghánském městě Kunduz čtyři afghánské členy ostrahy, které zaměstnávala německá firma. Dalších deset lidí bylo při útoku zraněno. K atentátu se přihlásilo radikální hnutí Taliban.

Útočníci údajně napadli objekt, který fungoval do minulého měsíce jako ubytovací zařízení spravované Němci. Poté si v něm zřídila sídlo afghánská bezpečnostní agentura pracující pro německou firmu. Podle místních úřadů přijel jeden z útočníků k budově s vozem naplněným výbušninami, které před vchodem odpálil. Bezprostředně po explozi se pokusili dovnitř vniknout další dva ozbrojenci, policie jim ale zabránila v postupu. Po dvouhodinovém boji se i oni vyhodili do povětří.

K činu se hlásí Taliban

Atentátníci zabili čtyři členy ostrahy, které zaměstnávala německá Společnost pro technickou spolupráci (GIZ), a zranili deset osob. Mezi postiženými nejsou žádní cizí státní příslušníci. Výbuch otřásl celým sousedstvím a poškodil několik okolních objektů. V napadené budově způsobil požár.

K atentátu se prostřednictvím svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida přihlásilo extremistické hnutí Taliban, které bojuje proti afghánské vládě a proti mezinárodním jednotkám v zemi. Mudžáhid v sms zprávě uvedl, že útočníci napadli "centrum německé rozvědky a bezpečnostní firmy".

O 15 % více obětí než loni

Atentáty jsou v Afghánistánu na denním pořádku a dnešní čin potvrzuje, že násilí neustalo ani se začátkem muslimského postního měsíce ramadánu. Útoky a boje se přitom již nesoustřeďují jen na jih a východ země, ale je jimi stále častěji zasažen i dříve relativně klidný sever Afghánistánu.

OSN ve své čerstvé zprávě o obětech afghánského konfliktu konstatovala, že počet civilních obětí nepřestává stoupat. O život přišlo za první půlrok přes 1400 Afghánců. Ve srovnání s předchozím rokem je letošní bilance o 15 procent vyšší.

Tagy: Taliban výbušnina

Zdroje: ČTK