Další soudní znalec na extremismus pod palbou obhájce DSSS

- Aktuality autor: Michal Polák

Obhájce příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Petr Kočí zpochybnil nezávislost dalšího soudního znalce Iva Svobody. Prý stejně jako znalec Michal Mazel bere přemrštěné odměny, navíc se o extremistech neuctivě vyjádřil.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Svoboda by měl být jedním ze znalců, kteří budou ve středu vypovídat u mosteckého soudního jednání s trojicí příznivců DSSS, jež nosili na mítinky prapor zakázané Dělnické strany. Kočí už si tento měsíc dvakrát podobně stěžoval na dalšího znalce Michala Mazla, soud námitky ale zamítl jako irelevantní.

Údajnou podjatost Mazla zdůvodňoval Kočí tím, že prý je židovského původu, v případě Svobody zase krom jiného vadí jeho výrok v rozhovoru pro časopis Týden. Svoboda tehdy o výhrůžkách od pravicových extremistů řekl, že je potřeba si jich nevšímat, "protože tato stupidní deprivovaná hovada neumí jiným způsobem komunikovat".

Soukromé údaje znalců na webu

Soudní znalci na extremismus čelí nátlaku DSSS už delší dobu a webové stránky nacionalistické strany často uvádějí jejich soukromé údaje. I kvůli tomu jich je dlouhodobě nedostatek, který se navíc ještě zvýrazní; této práce se kvůli nátlaku vzdal začátkem ledna i Mazel. Krom toho Kočí tvrdí, že Svoboda i Mazel berou za posudky přemrštěné odměny. Vyjádření Svobody zjišťujeme, předsedkyni trestního oddělení mosteckého soudu Bohumilu Huňáčovou se dnes zastihnout nepodařilo.

Kočí podal námitku podjatosti na Svobodu v pondělí, tedy dva dny před tím, než by měli před mostecký soud předstoupit tři stoupenci DSSS, kteří v předvolební kampani své strany nosili prapor již zakázané Dělnické strany, předchůdce DSSS. Obžaloba je viní z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Soud už vloni 26. dubna všechny tři shledal vinnými a trestním příkazem jim uložil nespecifikovaný trest, všichni se ale odvolali a mělo by následovat standardní soudní jednání.

Tagy: svoboda DSSS Kočí nezávislost

Zdroje: ČTK