Další rasový střet v USA. Tentokrát černoch zastřelil dva policisty

- Aktuality autor: roj

Osmadvacetiletý Ismaaiyl Brinsley zastřelil v sobotu v New Yorku dva hlídkující policisty, údajně jako odplatu za smrt černocha Erica Garnera, který zemřel během zatýkání. Krátce poté odešel do metra, kde se zastřelil do hlavy. 

Newyorští policisté u nemocnice vzdávají hold svým dvěma mrtvým kolegům.

Newyorští policisté u nemocnice vzdávají hold svým dvěma mrtvým kolegům.,zdroj: Isifa.com

Brinsley ještě před střelbou na policisty vážně postřelil svou přítelkyni a před svými činy varoval na sociálních sítích.

Podle policie je Brinsley černoch, policisté, na které začal pálit z okýnka spolujezdce jejich auta, byli asijského a hispánského původu. Jde o první vraždu policistů ve službě od roku 2011.

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o teroristický čin. Brinsley měl v trestním rejstříku několik loupeží, krádeží, ale i výtržnictví se zbraní.

Čin odsoudili ministr spravedlnosti Eric Holder i americký prezident Barack Obama.

Po celých Spojených státech se zvyšuje rasové napětí poté, co došlo ke smrti několika černochů, kteří zemřeli během zatýkání bělošskými policisty. Nejznámější jsou případy Ericka Garnera a Michaela Browna.

Garner zemřel poté, co se bránil zatýkání a policista údajně použil nepovolený chvat. Browna zastřelil policista poté, co údajně neuposlechl výzvu k odhození zbraně.

Velká porota následně rozhodla, že neobviní ani jednoho z policistů, což vyvolalo sérii demonstrací proti policejnímu násilí, zejména pak na černoších.    

Tagy: Spojené státy americké rasové nepokoje vražda policisty

Zdroje: ČTK,Vlastní