Další rána pro Al-Káidu. V Somálsku zabit jeden z šéfů

- Aktuality autor: Danica Klein

Údajný šéf Al-Káidy ve východní Africe Fazul Abdulláh Mohammed byl zabit somálskými silami v Mogadišu. Oznámily to dnes somálské úřady a potvrdila americká vláda. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová to označila za významnou ránu pro Al-Káidu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle bezpečnostních služeb přechodné vlády v Somálsku dva údajní členové teroristické sítě byli zabiti v noci na středu na severu somálské metropole při potyčkách u silniční zátarasy. Jedním z nich byl podle Somálců Fazul.

Klíčový strůjce atentátů

"Chválíme dobrou práci somálské vlády. Fazulovou smrtí mizí jeden z nejzkušenějších plánovačů operací teroristických skupin ve východní Africe a téměř jistě se jí zbrzdily nějaké operace," citovala agentura Reuters nejmenovaného amerického představitele. 
Fazul Abdulláh Mohammed je označován za jednoho z klíčových strůjců vražedných atentátů na americká velvyslanectví v Nairobi a Dáresalámu v roce 1998.

Clintonová v prohlášení uvedla, že jde o spravedlivý konec teroristy, který zapříčinil smrt a utrpení tolika nevinných lidí při pumových útocích v roce 1998, které zabily 224 osob včetně 12 Američanů. Vyjádřila také přesvědčením, že se jedná o významnou ránu pro Al-Káidu, její spojence a její operace ve východní Africe.

Odměna pět milionů dolarů

Údajný předák Al-Káidy ve východní Africe Fazul Abdalláh Muhammad utekl zhruba před deseti lety léčce Američanů, kteří vypsali na jeho hlavu odměnu pět milionů dolarů. Byl podle USA například také zapojen do protiizraelských atentátů v keňské Mombase (jihovýchod země) v listopadu 2008, kdy přišlo o život 15 lidí.

Stejný rok bylo tomuto muži původem z ostrovního státu Komory v západní části Indického oceánu svěřeno podle amerických bezpečnostních služeb řízení operací Al-Káidy v celé východní Africe.

Tagy: USA al-kaida Somálsko

Zdroje: ČTK