Další mohutné zemětřesení v Nepálu. Epicentrum bylo u Mount Everestu

AKTUALIZOVÁNO SLEDUJEME (aktualizováno: 12. 5. 2015 14:05) - Aktuality autor: roj

Nepál postihlo další silné zemětřesení, podle seismologů dosáhlo magnitudy 7,4. Epicentrum se nacházelo blízko základního tábora Mount Everestu v hloubce 19 kilometrů. Mezinárodní letiště v Káthmándú muselo být uzavřeno, nejničivěji zřejmě zemětřesní zasáhlo město Čautará. Podle předběžných informací zemřela nejméně dvacítka lidí a téměř tisíc jich bylo zraněno. Otřesy prý byly citelné až v indické metropoli Dillí. 

Nepál se stále vzpamatovává z dubnového zemětřesení, nyní ho postihlo další o téměř stejné síle

Nepál se stále vzpamatovává z dubnového zemětřesení, nyní ho postihlo další o téměř stejné síle,zdroj: Profimedia.cz

Podle prvních zpráv způsobilo dnešní zemětřesení největší škody v nepálském městě Čautará východně od metropole Káthmándú. Humanitární pracovníci z místa sdělili, že v obci se zřítilo několik domů. Hlášeni jsou čtyři mrtví, řada dalších lidí byla údajně zraněna a hospitalizována. Jeden člověk zahynul také v indickém státě Bihár a další v indickém státě Uttarpradéš. 

"Spadlé budovy v Čautaře... Z budov vynášena mrtvá těla," napsala na Twitteru Mezinárodní organizace pro migraci, která má po dubnové přírodní katastrofě ve městě svůj tým. Čautará se nachází v okrese Sindhupálčauk, kde bylo podle agentury Reuters při dubnovém zemětřesení registrováno nejvíce mrtvých. Dnes postihly tento region také tři velké sesuvy půdy, které zranily 12 lidí, oznámily místní úřady. 

Dnešní záchvěvy půdy, které udeřily ve 12:35 místního času (08:50 SELČ), způsobily v Káthmándú paniku a lidé zde vybíhali ze svých domovů do ulic, uvedla agentura Reuters. Prodavači urychleně zavřeli obchody, rozsah škod však zatím není známý. Otřesy byly prý citelné až v indickém hlavním městě Dillí, kde se na více než minutu rozhoupaly budovy; i zde se místní obyvatelé hrnuli v obavách ven. Bylo vidět, jak rodiče k sobě pevně tisknou své děti a stovky lidí se zoufale snaží dovolat příbuzným mobilními telefony. Prodavači urychleně zavřeli obchody.

Místní letiště, které přijímá veškerou zahraniční humanitární pomoc po dubnové přírodní katastrofě, dočasně přerušilo provoz. Některé budovy v Káthmándú, popraskané po předchozím zemětřesení, se zřítily, rozsah škod však zatím není známý.

V Nepálu po předchozím zemětřesení pomáhá řada zahraničních týmů, mezi nimi i čeští lékaři, zdravotní sestry a hasiči. Mluvčí českých hasičů Nicole Zaoralová řekla, že dnešní otřes byl velmi silný, ale český tým je v pořádku a očekává další příliv zraněných. Česko chce v noci na sobotu vyslat do Nepálu další letadlo, které do země dopraví zdravotnický materiál.

Americký geologický ústav USGS původně stanovil sílu dnešního zemětřesení na 7,1 magnitudy, později ale tento údaj zvýšil na 7,4 magnitudy. Otřesy vycházely z hloubky 18,5 kilometru a jejich epicentrum bylo podle USGS blízko základního horolezeckého tábora u nejvyšší hory světa Mount Everestu. 

Dubnové otřesy měly magnitudu 7,8. V jejich důsledku zemřelo přes osm tisíc lidí a dalších 18 tisíc bylo zraněno. 

Tagy: Nepál zemětřesení v Nepálu

Zdroje: ČTK