Další Kimovy čistky. Popravil ministra obrany, prý usnul na přehlídce

- Aktuality autor: roj

Severokorejský vůdce Kim Čong-un pokračuje v letošními velmi rozsáhlé čistce svého politického okolí. Podle jihokorejské tajné služby nechal před stovkami svědků popravit ministra obrany Hjon Jong-čola údajně za to, že usnul během vojenské přehlídky.

Severokorejský ministr obrany Hjon Jong-čol

Severokorejský ministr obrany Hjon Jong-čol,zdroj: Profimedia.cz

Hjona, který ministerstvo obrany vedl od loňského roku, zabila podle jihokorejské rozvědky popravčí četa veřejně před několika stovkami lidí palbou z protiletadlové zbraně. Ministr, který ještě v dubnu vystoupil s projevem na bezpečnostní konferenci v Moskvě, údajně ztratil u Kima vážnost poté, co usnul během vojenské přehlídky. 

V dubnu jihokorejská rozvědka uvedla, že severokorejský diktátor letos nechal údajně popravit 15 činitelů, z nichž někteří kritizovali jeho politiku. 

K pravidelným čistkám ve vládních a nejvyšších vojenských kruzích se pravidelně uchyloval i Kimův otec Kim Čong-il a také děd a zakladatel totalitního státu Kim Ir-sen. Koncem roku 2013 nechal Kim Čong-un popravit svého strýce Čang Song-tcheka, který byl považován za hlavní postavu v pozadí vlády. Čang pomohl severokorejskému vůdci upevnit jeho moc poté, co v prosinci 2011 zemřel Kim Čong-il. 

Tagy: zahraničí Severní Korea KLDR vůdce KLDR trest smrti a popravy

Zdroje: ČTK