Další blamáž? Fazolové klíčky za smrtící nákazou možná nejsou

- Aktuality autor: Jakub Procházka

První výsledky testů nepotvrdily výskyt nebezpečné střevní bakterie na zeleninových klíčcích z farmy v Dolním Sasku. Oznámilo to v pondělí podle agentury DPA tamní ministerstvo pro ochranu spotřebitelů.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Ze čtyřiceti odebraných vzorků na podezřelé farmě v dolnosaském Bienenbüttelu bylo vyhodnoceno 23 a všechny měly negativní výsledek na přítomnost bakterie EHEC. Šíření této bakterie si v Evropě vyžádalo už 22 mrtvých a přes 2000 nakažených krvácivým průjmem ve dvanácti zemích. Zbývajících sedmnáct vzorků se stále analyzuje. 

Nevelký zemědělský podnik v Bienenbüttelu se dostal do podezření proto, že se k němu sbíhaly dodavatelské trasy potravin, které infikovaní konzumovali. Dolnosaské úřady proto hovořily o velmi silných indiciích a naději, že se konečně podařil najít dlouho hledaný zdroj smrtícího onemocnění. To nejhůře postihlo právě Německo, kde nákaza zhruba v polovině května vypukla. 

Okurky, teď fazolové klíčky

Už dříve při pátrání po jejím zdroji a přenašeči padlo podezření na okurky dovážené ze Španělska, posléze na jednu restauraci v Lübecku a pak na masovou slavnost k výročí hamburského přístavu. Ani jedno z těchto podezření se ale nepotvrdilo.

V Česku zatím onemocněla nebezpečnou nákazou pouze jedna americká turistka, která předtím pobývala v Německu. Nemoc u ní navíc měla mírný průběh a už byla propuštěna z nemocnice. U žádného českého občana zatím testy onemocnění nepotvrdily.

Tagy: nákaza

Zdroje: ČTK