Dalajlama: Žádal jsem ho, aby žil ještě deset let

- Aktuality autor: Michal Polák

Tibetský duchovní vůdce dalajlama vyjádřil hlubokou lítost nad úmrtím svého přítele českého exprezidenta Václava Havla. Dalajlama to uvedl na svých webových stránkách. Havel byl podle něj skromným a odvážným mužem, kterého osobně velmi obdivoval, respektoval a bude ho postrádat.

Svět v Havlovi ztratil skvělého státníka, jehož stálá a neohrožená odvaha hrály klíčovou roli pro svobodu a demokracii v Československu, uvedl dalajlama v dopise Havlově manželce Dagmar.

Dalajlama byl jednou z posledních významných světových osobností, která se s Havlem setkala v posledních dnech jeho života. Na tiskové konferenci při příležitosti jeho návštěvy v Praze před zhruba týdnem, která se uskutečnila na pozvání právě Havla, uvedl, že má o bývalého prezidenta vzhledem k jeho zdravotnímu stavu starost a nabídl mu i tibetskou medicínu.

Dalajlama se rovněž asi na hodinu osobně setkal s Havlem 10. prosince, načež po skončení setkání novinářům sdělil, že Havla požádal, aby žil ještě deset let.

Na webových stránkách dalajlama vzpomíná na velkou poctu, které se mu dostalo v únoru 1990, když se mohl setkat s Václavem Havlem jen několik měsíců poté, co se stal prezidentem a setkával se s ním během dalších 20 let pravidelně.

Nejlepším způsobem jak vyjádřit úctu památce Václav Havla by podle dalajlamy bylo co nejlépe pracovat na budování světa, kde vládne spravedlnost a mír.

Tagy: havel setkání dalajlama

Zdroje: ČTK