CVVM: Lidé nejvíc věří Klausovi, důvěra v ministry klesá

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem zůstává prezident Václav Klaus následován ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Většině ministrů Nečasovy vlády však důvěra klesla.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Významně si polepšil jen ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Uvádí to březnový průzkum, který zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). 

Klausovi  stále důvěřuje 62 procent lidí. Schwarzenbergova důvěra klesla proti lednu o osm procentních bodů na 43 procent. Největší pokles ale zaznamenal ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), a to o 12 procentních bodů na 14 procent. Vondra byl v uplynulých týdnech středem pozornosti kvůli kauze údajně předražené zakázky při českém předsednictví EU. 

Premiéru Petru Nečasovi (ODS) klesla důvěra ze 40 na 29 procent. O sedm procent lidí méně než v lednu věří ministru vnitra Radku Johnovi (VV), pokles o pět procentních bodů průzkum zaznamenal u ministrů financí a školství Miroslava Kalouska (TOP 09) a Josefa Dobeše (VV). Kalousek a Vondra přitom patří mezi politiky se silně převažující nedůvěrou. 

O třináct procentních bodů proti poslednímu hodnocení na 29 procent vzrostla důvěra lidí v Hegera. Důvěru více než třetiny lidí požívají vedle Klause a Schwarzenberga ještě předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS), ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Tagy: Výzkum CVVM

Zdroje: ČTK