CVVM: Čechům je nejbližší sociálně-demokratický názor

- Aktuality autor: red

Čechům je nebližší sociálnědemokratický politický názor, ke kterému se hlásí 23 procent lidí. Druhý největší počet dotázaných, konkrétně 19 procent, se kloní k liberálnímu vidění světa.

Konzervativně smýšlejících je 14 procent občanů. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Žádný politický názor neoslovil desetinu lidí. 

Ekologický proud je nejpřijatelnější pro devět procent Čechů, křesťanskodemokratický a komunistický shodně pro sedm procent. Socialistické myšlenky oslovují pět procent Čechů. 

Většina oslovených si podle CVVM vybrala i další nejbližší postoj, nicméně nejvíce lidí, a to 37 procent, by si jako druhý nevybralo žádný politický názor. Necelá pětina dotázaných pak zvolila ekologický proud. 

Mezi sociálnědemokraticky smýšlejícími lidmi se největší podpoře těší ČSSD, konkrétně 66 procent. Obdobná situace je i křesťanskodemokratických voličů, z nichž 48 procent podporuje KDU-ČSL a devět procent novou stranu TOP 09. Komunisté mají padesátiprocentní podporu u lidí, kteří se hlásí k socialismu. Třetina těchto stoupenců by volila ČSSD. 

Nejvíce roztříštěný je nyní podle CVVM ekologický proud. Osmadvacet procent takto založených lidí podporuje Stranu zelených a čtvrtina ODS. Občanské demokraty ale nejčastěji podporují konzervativně a liberálně smýšlející voliči. Podobnou skupinu voličů oslovila i TOP 09. 

Z hlediska věku voličů jsou nejstarší příznivci KSČM, u nichž se věkový průměr blíží 60 rokům. U ostatních stran se pohybuje mezi 40 až 50 roky, výjimkou je Strana zelených s věkovým průměrem voličů 35 let. 

Průzkum se uskutečnil v době od 31. srpna do 7. září a zúčastnilo se ho 1045 občanů starších 15 let.

Zdroje: ČTK