Čunek se vrací. Je z něj hejtman Zlínského kraje

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Kontroverzní politik Jiří Čunek získal k senátorství další významnou politickou funkci - ve středeční tajné volbě byl zvolený novým hejtmanem Zlínského kraje. Vsetínský starosta a volební lídr KDU-ČSL dostal v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 31 hlasů, podpořila ho tak i část opozice.

Lidovec Jiří Čunek se stal hejtmanem Zlínského kraje

Lidovec Jiří Čunek se stal hejtmanem Zlínského kraje,zdroj: Jan Salač / MAFRA / Profimedia

Čunek navázal na stranického kolegu Františka Slavíka, který byl v roce 2000 zvolen prvním hejtmanem Zlínského kraje. Čunek ve funkci hejtmana střídá sociálního demokrata Stanislava Mišáka, který byl hejtmanem dvě volební období a letos už nešel do voleb jako lídr ČSSD.

Lidovci uzavřeli koalici s hnutím ANO, STAN a ODS. V zastupitelstvu spolu mají 29 z 45 mandátů. Dnešního ustavujícího zastupitelstva se nezúčastnili dva koaliční zastupitelé, Čunka tak zřejmě kromě koaličních volili čtyři zástupci opozice. "Potěšilo mě to," řekl hejtman po zvolení novinářům.

Za priority nové koalice označil intenzivní práci na chybějících dálničních stavbách, na výběrovém řízení na zajištění linkové autobusové dopravy ve Zlínském kraji a na zajištění toho, aby krajský úřad a jeho společnosti nehospodařily se ztrátou.

Podle koaliční smlouvy obsadila KDU-ČSL v radě čtyři křesla, ANO a STAN po dvou a ODS jedno. Statutárním náměstkem hejtmana byl dnes 30 hlasy zvolen finanční ředitel firmy Samohýl Motor Holding Jiří Sukop (ANO), na starosti bude mít finance, rozpočet a majetek.

Dalšími náměstky se stali starosta Ostrožské Nové Vsi Pavel Botek (KDU-ČSL, doprava, 30 hlasů) a krajský předseda STAN Josef Zicha, starosta obce Vysoké Pole, jenž dostal 28 hlasů a bude mít na starost strategický rozvoj, územní plánování a stavební řád. Neuspěl kandidát opozičních Svobodných a Soukromníků Tomáš Pajonk, který dostal jen 11 hlasů.

Radním pro školství a výchovu se stal republikový předseda STAN a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (31 hlasů). V radě usedne také poslankyně Margita Balaštíková (31 hlasů), která vedla do voleb ANO. Jejím resortem je životní prostředí a zemědělství.

Za lidovce v radě jsou i zastupitel Zlína a někdejší náměstek zlínského primátora Miroslav Kašný (32 hlasů) a vedoucí denního centra pro seniory Charity Zlín Michaela Blahová (33 hlasů). Kašného resorty jsou kultura, památková péče, církve, mládež a sport, Blahové připadly sociální věci, neziskový sektor a rodinná politika.

ODS se do vedení kraje vrátila po čtyřletém pobytu v opozičních lavicích. V radě ji zastoupí volební lídr strany, vlčnovský starosta Jan Pijáček (33 hlasů), jeho odpovědností bude rozvoj venkova, cestovní ruch a řízení dotačních programů.

Zastupitelé ve středu zvolili i předsedy a členy 12 výborů zastupitelstva. Čtyřem předsedají zástupci ANO, třem lidovci a po jednom předsedovi mají STAN, ODS, ČSSD, Svobodní a Soukromníci a hnutí Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura. Bývalý hejtman Mišák povede kontrolní výbor. Jako jediní nemají předsedu výboru komunisté.

Lidovci volby vyhráli s 12 mandáty, osm jich má ANO a po šesti ČSSD a STAN. Čtyři křesla obsadí KSČM i Svobodní a Soukromníci, tři zástupci ODS a dva za hnutí Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura. V minulých čtyřech letech v kraji vládla ČSSD, KSČM a SPO. Ve volbách ale levice propadla. ČSSD a komunisté oslabili a SPO v zastupitelstvu vůbec není.

Tagy: Česko domácí česká politika senátní a krajské volby

Zdroje: ČTK