Čunek musí zaplatit své bývalé sekretářce - poškodil její pověst

- Aktuality autor: red

AKTUALIZOVÁNO. Senátor a expředseda KDU-ČSL Jiří Čunek má zaplatit své bývalé sekretářce Marcele Urbanové 80.000 Kč, rozhodl dnes ostravský krajský soud.

Urbanová po něm požadovala deset milionů korun za poškození pověsti. Tvrdila, že ji poškodily výroky, které Čunek na její adresu pronášel v médiích. Čunek se za některé výroky vůči Urbanové musí omluvit a má zaplatit náklady soudního řízení. Proti rozsudku se chce odvolat.

Označil ji za ledovou královnu, neatraktivní ženu i lhářku

Soud dal Urbanové za pravdu pouze částečně. Některé Čunkovy výroky označil jako přiměřené hodnocení. Jako urážlivé uznal zejména jeho výroky o vzhledu Urbanové a o tom, že je lhářka. "Žalovaný si měl uvědomit, že byl místopředsedou vlády, senátorem, proto si měl být vědom dopadu," uvedla soudkyně. Podle ní Čunek využil svého politického postavení a vykreslil Urbancovou před veřejností jako lhářku. 

Nejhorším byl podle soudu jeho výrok pronesený v Poslanecké sněmovně, kde Urbanovou přirovnal k lehké děvě. Čunkovi proto soud nařídil, aby se bývalé sekretářce za tyto výroky omluvil. Urbanová poukazovala na to, že se vinou politika stala veřejně známou osobou. Čunek měl opačný názor a žalobu považoval za bezdůvodnou.

Celý proces byl vykonstruovaný, tvrdí Čunek

"V každém případě se proti rozsudku odvolám, protože celý ten proces (trestní stíhání kvůli přijetí úplatku) byl, již dneska naprosto prokazatelně vykonstruovaný nejenom přerovskou policií a státním zastupitelstvím," řekl dnes telefonicky Čunek s poukazem na kauzu údajného přijetí úplatku, v níž hlavní svědkyní byla Urbanová. "Myslím, že jsem se vůči ní nedopustil ničeho takového, za co bych měl platit," dodal. 

Urbanová chtěla žalobou dosáhnout toho, aby se znovu stala soukromou osobou. "Celou dobu věřím v demokracii, spravedlnost a respekt člověka vůči člověku, ale i člověka vůči tradici a kultuře," uvedla pouze po vynesení rozsudku Urbanová. 

Urbanová podávala nepravdivé informace

Senátor uvedl, že naopak Urbanová mu zničila pověst. Připomněl, že jeho někdejší sekretářka byla obviněna z křivé výpovědi. Také její trestní stíhání, podobně jako stíhání Čunka, ale bylo zastaveno. Čunek nicméně připomněl, že Urbanová uvedla podle státní zástupkyně nepravdivé informace, byť neúmyslně, a že se stížností na tento verdikt neuspěla u Ústavního soudu. 

Čunek se pozastavil nad tím, že ostravský krajský soud Urbanové jako údajně sociálně potřebné odpustil poplatek 400.000 korun za podání žaloby o desetimilionové odškodné. "Už to je samo o sobě nehoráznost," uvedl s tím, že Urbanová nedávno prodala byt za přibližně 600.000 korun.

Kauza již v roce 2006

Policie začala na konci roku 2006 Čunka podezírat z toho, že jako starosta Vsetína vzal v únoru 2002 úplatek v souvislosti s privatizací městských bytů. Hlavní svědkyní byla Čunkova někdejší sekretářka Urbanová.

Kauza hýbala českou politikou více než rok. Policie tehdejšího lidoveckého předsedu a vicepremiéra Čunka obvinila v únoru 2007 z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real. Čunek kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po opakovaném zastavení stíhání se vrátil. Později z ní znovu odešel, nikoli však ve spojitosti s údajnou korupční kauzou. Důsledkem Čunkova případu byla řada dalších trestních stíhání a žalob.

Z křivé výpovědi byla obviněna i Urbanová. Její trestní stíhání ale bylo zastaveno.

Tagy: žaloba pověst Čunek

Zdroje: ČTK