Čtyři vraždy ze cti spáchala afghánská rodina žijící v Kanadě

- Aktuality autor: Jan Pastor

Kanadský soud dnes shledal tři členy rodiny afghánských přistěhovalců vinnými ze čtyřnásobné vraždy ze cti. Osmapadesátiletý Mohammad Shafia a jeho 42letá žena podle soudu zabili tři své dcery ve věku 19, 17 a 13 let a také první ze Shafiových žen kvůli tomu, že se nechovaly v souladu s jejich představami o mravném životě. Na vraždách se podle soudu podílel i jejich 21letý syn.

Soud vraždy, které v roce 2009 otřásly celou Kanadou, označil za chladnokrevné a zavrženíhodné. Vyplývaly prý z pokřiveného pojetí cti. Po vynesení rozsudku usvědčená trojice trvala na své nevině.

Těla obětí byla nalezena 30. června 2009 v automobilu, jenž skončil ve vodním kanálu v kanadském Kingstonu. Vše mělo vypadat jako nehoda, rodina se přes Kingston vracela do Montrealu z výletu k Niagarským vodopádům. Obvinění však podle obžaloby dívky nejdřív utopili, jejich těla naložili do vozu a ten pak natlačili do kanálu.

Rodině hrozí vyhoštění z Kanady

Obhájci rodin trvají na tom, že šlo o nehodu, která se stala poté, co nejstarší ze tří sester sedla za volant a vzala ostatní na projížďku.

Podle žaloby obžalovaní pokládali za zneuctění rodiny způsob, jakým se sestry oblékaly, že se stýkaly s chlapci, chodily do společnosti a komunikovaly prostřednictvím počítače.

Shafia žil se dvěma ženami, z nichž ta první - bezdětná - je jednou z obětí vražd. Za polygamii rodině hrozí vyhoštění z Kanady.

Tagy: Kanada

Zdroje: ČTK