ČT navštívila vojenská policie, žádala spis o Krejčíkovi

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vojenská policie podle informací Hospodářských novin navštívila ve čtvrtek odpoledne budovu zpravodajství České televize v Praze a požadovala spis vytvořený na ministerstvo obrany v roce 2007. Ten vedl k odchodu exšéfa vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka.

Uvedl to server iHNed.cz. 

Mluvčí ČT Ladislav Šticha řekl, že tři muži v civilu zapečetili kancelář reportéra Karla Rožánka, který je autorem dvou reportáží o Krejčíkovi. Žádné oprávnění k vydání požadovaného materiálu neměli, televize odmítla dokumenty vydat a muže z budovy vykázala. 

Útok na svobodu slova

"Jejich postup považujeme za skandální a nepřijatelný. Zavání nátlakem na médium a svobodu slova," řekl mluvčí. 

Ke Krejčíkově odchodu z čela zpravodajství před čtyřmi lety údajně vedl diskreditační materiál na náměstky tehdejší ministryně Vlasty Parkanové (TOP 09, dříve KDU-ČSL). Získávání údajů údajně řídil přímo Krejčík, který to ale popírá a kvůli dokumentu podal v lednu trestní oznámení na neznámého pachatele. 

Parkanová zůstává

Odchod Krejčíka z čela vojenského zpravodajství před týdnem řešil i sněmovní branný a bezpečnostní výbor. Poté, co si poslanci Krejčíka vyslechli, vyzvali místopředsedkyni sněmovny a exministryni Parkanovou, aby odstoupila z veřejných funkcí. Parkanová však rezignovat nehodlá. Podle ní Krejčík zneužíval své působení v čele zpravodajství. 

Na jednání výboru Krejčík naznačil, že zmíněný materiál je falzifikát, který vytvořil jeho tehdejší zástupce generál Pavel Adam. "Právě tento materiál se mi podařilo získat. Je to důvěrný spis o tom, co se dělo na ministerstvu obrany a jaké tam byly vztahy. Zda je to falzifikát či ne, nedokáži říct," řekl HN Rožánek.

Zdroje: ČTK