ČSÚ: Česká ekonomika vzrostla o 2,2 procenta. Méně, než se čekalo

- Aktuality autor: red

Česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta, tedy o 0,2 procentního bodu méně než předpokládal předběžný odhad. Ve srovnání s předcházejícími třemi měsíci se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,1 procenta, předběžně se uváděl růst o 0,2 procenta.

Uvedl to dnes Český statistický úřad s tím, že hlavním zdrojem růstu poptávky zůstává zahraniční obchod.

"Jde o revizi směrem dolu. Je tak definitivně potvrzeno, že česká ekonomika zpomaluje," uvedl analytik Raiffeisenbank Václav Franče.

"Výkonnost ekonomiky měřená vývojem HDP nepřetržitě roste již dva roky, v porovnání s 2. čtvrtletím 2009, které bylo posledním obdobím poklesu, je nyní HDP vyšší o 4,6 procenta," uvedl ČSÚ.

Reálná HDP rostla

Obdobný byl s výjimkou aktuálního čtvrtletí i vývoj tvorby hrubé přidané hodnoty (HPH). Za uplynulé dva roky se zvýšila o 4,8 procenta, v letošním druhém čtvrtletí však po sedmi čtvrtletích růstu naopak klesla.

Na nabídkové straně ekonomiky se ve druhém čtvrtletí o meziroční zvýšení reálné HPH o 1,7 procenta zasloužil zejména zpracovatelský průmysl, ve kterém bylo vytvořeno o 9,7 procenta HPH více než před rokem, což přispělo 2,3 procentními body k celkovému zvýšení HPH. Pozitivní vývoj zaznamenala hlavně odvětví strojírenství, automobilový, hutní a kovodělný průmysl. Negativně působil na HPH vývoj přidané hodnoty zejména v odvětvích zemědělství, netržní služby, peněžnictví a pojišťovnictví, v nichž byla ve stálých cenách vytvořena menší HPH než před rokem.

Mezičtvrtletní srovnání poskytuje odlišný pohled na vývoj jak úhrnné, tak i odvětvově členěné HPH. Na celkovém poklesu HPH o 0,8 procenta se podílel zpracovatelský průmysl, který o 2,1 procenta nedosáhl úrovně předchozího čtvrtletí. Lepší výsledky než v předchozím čtvrtletí zaznamenala především odvětví obchodu a tržních služeb.

Tagy: hdp růst ekonomika

Zdroje: ČTK