ČSSD zveřejnila předvolební májovou výzvu, kritizuje pravici

- Aktuality autor: red

ČSSD zveřejnila den před sněmovními volbami "májovou" výzvu voličům. Kritizuje v ní kroky pravice, které označuje za experimenty. Chválí naopak svou politiku a program. Vůči ČSSD se naposledy před volbami vymezila ODS.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Díky programu ČSSD se prý "bude všem poctivým občanům žít lépe". Výzvu, pod níž je podepsaný předseda sociální demokracie Jiří Paroubek, ve čtvrtek obdržela média. 

ČSSD připomíná ve výzvě svou stotřicetiletou historii. Viní předešlou vládu Mirka Topolánka (ODS), jejímž členem byl i nynější lídr občanských demokratů Petr Nečas, za to, že nesplnila předvolební sliby ODS.

Topolánkův kabinet zavedl rovnou daň, poplatky ve zdravotnictví, zrušil proplácení prvních tří dnů nemoci a rozšířil korupční prostředí, stojí v textu. "Rozmohl se populismus a politický extremismus ohrožující naši svobodu a demokratické základy státu," píše se ve výzvě. 

Pravice ignorovala ohlašovaný příchod hospodářské krize, následně snižovala různé dávky. ČSSD se chválí, že se snažila "zhoubné politice pravice" čelit, a jmenuje zrušení zdravotnických poplatků pro děti nebo zvýšení mateřské na loňskou úroveň. 

ČSSD dále pravici viní z toho, že chce po volbách zprivatizovat další nemocnice a důchodový systém, zpoplatnit léčbu běžných nemocí, zavést školné a uzákonit výpověď z práce bez udání důvodu.

Sociální demokraté naopak chtějí obnovit prosperitu a zajistit lidem sociální jistoty a kvalitní a dostupné zdravotnictví a školství, podporovat rodiny, zavést spravedlivé daně nebo snížit tempo zadlužování státu, uvádí text. V jeho závěru stojí výzva voličům, aby dali hlas ČSSD.

Nečas se obrátil na váhající voliče pravice

Lídr ODS Petr Nečas v závěrečném apelu na voliče znovu vyloučil jakoukoliv povolební spolupráci s ČSSD. Váhajícím voličům na pravici vzkázal, že jen silná ODS může zabránit nástupu levice k moci. Znovu také varoval před státním bankrotem, který podle něj hrozí, pokud levice zvítězí. 

Závěrečnou předvolební tiskovou konferenci ODS zinscenovala v zahradní restauraci u pražského paláce Žofín. Nečase na pódiu podpořili krajští volební lídři strany, členové Modrého týmu podporovatelů ODS a také někteří zpěváci. 

"Jedině s naším silným postavením je šance zastavit Jiřího Paroubka," vzkázal Nečas voličům, kteří váhají, zda jít volit ODS či jinou pravicovou stranu. Připomněl, že vítěz voleb zřejmě bude mít šanci na první pokus o sestavení vlády, a bude tím pádem ve výhodě. "Pokud dostanu důvěru voličů, jsem připraven sestavit vládu rozpočtové odpovědnosti," zopakoval. Jednoznačně přitom řekl, že by to měla být středopravá vláda. ODS po volbách neuzavře žádnou dohodu s ČSSD o přímé ani nepřímé podpoře, prohlásil. 

Nečas připustil, že ODS od sebe v posledním roce odehnala některé voliče a má za sebou "náročné" období. Stejně tak podle něj byla vyčerpávající kampaň, která se kvůli loňským zrušeným sněmovním volbám táhla prakticky rok. "Víme, že nejsme dokonalí, ale na rozdíl od jiných stran to dokážeme přiznat a ty problémy řešit," řekl.

Tagy: výzva ČSSD ODS voliči

Zdroje: ČTK