ČSSD: Vlček končí, pokud zjistí ministerstvo zneužití dotace

- Aktuality autor: red

Předseda sněmovny Miloslav Vlček tvrdí, že se ničeho nezákonného ve věci údajně zneužité státní dotace a údajné půjčky nedopustil. Podle špiček ČSSD odejde Vlček z politiky, pokud se ukáže, že dotace byla zneužita.

Pokud se ukáže, že jeho bývalý poradce Petr Vrtal dotaci na harrachovské sportovní centrum zneužil, Miloslav Vlček sám vyvodí osobní důsledky, reagovat by mělo i stranické grémium. Totéž platí, pokud se ukáže, že sporná půjčka 2,5 milionu korun platí, řekl Vlček. 

Užší stranické vedení pochopilo vyjádření tak, že Vlček odejde z politiky, pokud ministerstvo financí uvede, že dotace byla zneužita, vyplynulo z vyjádření místopředsedy ČSSD Milana Urbana. Stejně by prý Vlček postupoval, pokud soud řekne, že půjčka od jeho bývalého asistenta Zdeňka Klapky existuje.

Ministerstvo financí začalo podle Vlčka prověřovat spornou dotaci v úterý. Pokud se prokáže podvod, měl by podle něj odstoupit i ministr financí Eduard Janota. "Za dotaci jsem nikdy nelobboval," prohlásil Vlček.

Pouze prý požádal dopisem sněmovní rozpočtový výbor, aby dotaci administrovalo ministerstvo financí, byl doporučující. Vlček také poukázal na to, že nemá pravomoc dotaci sledovat a kontrolovat. "Využití dotace je věcí mezi ministerstvem financí a občanským sdružením Sportcentrum Harrachov," uvedl předseda sněmovny. Udělal prý chybu, když bezdůvodně novinářům zprvu popíral své vztahy s Vrtalem. Přispělo to prý ke spekulacím. 

Dohodu o půjčce prý Vlček s Klapkou nikdy nepodepsal a peníze nepřijal. Nyní je věc u soudu. Klapka musí podle Vlčka prokázat podpis údajné dohody i převod, nebo předání peněz. "Ověřit pravost smlouvy lze jen z originálu, a ten neexistuje," řekl.

Tagy: sněmovna ČSSD kauza

Zdroje: ČTK