ČSSD: Popravit vládu se nám nepodaří, alespoň to zkusíme

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

AKTUALIZOVÁNO. Lídři opoziční ČSSD a KSČM před večerním hlasováním o nedůvěře vládě připouštějí, že jdou do předem prohraného boje a kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) se jim svrhnout nepodaří. Vládu se ale na mimořádné schůzi chystají několik hodin kritizovat.

Schůze k vyslovení nedůvěry vládě začne v 18:00, na samotné hlasování o osudu vlády ale zřejmě dojde až ve večerních hodinách. Poslanci přitom k jednání dnešní odpoledne nevyužili. Program řádné schůze přerušili kolem 15:30 a znovu se sejdou až vpodvečer.

Zástupci koaličních stran zopakovali, že jejich poslanecké kluby budou jednotně stát za vládou. Pro nedůvěru vládě se musí aktivně vyslovit 101 poslanců, sbor jich čítá 200. Vládní kluby nyní mají 114 poslanců, dalších pět je nezařazených.

Předseda VV Radek John po jednání poslanců nejmenší vládní strany uvedl, že poslanci VV budou jednotně hlasovat pro vládu a kabinet má své pokračování jisté. "Večerní představení bude bez dramatu," řekl. Také předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík po dnešním jednání poslaneckého klubu strany oznámil, že poslanci této frakce budou jednotně stát za vládou. Stejný postoj deklarují i občanští demokraté.

Čtěte také: Opozice se pokusí svrhnout vládu, kabinet prý odolá

"Pro mě je toto hlasování o nedůvěře především pokusem mluvit o tématech, která nám vládní koalice bránila ve sněmovně otevřít," řekl novinářům místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Schůze k vyslovení nedůvěry vládě začne v 18:00. Před samotným hlasováním ale budou opoziční poslanci vystupovat s projevy, v nichž zdůvodní, proč by podle nich měl nynější kabinet odejít. "Bude to pár hodin a bude asi zájem jednání ukončit, ale myslím že ten večer tady pobudeme," poznamenal Zaorálek.

Koalice bude trvat na tom, aby se dnešní schůze k hlasování o nedůvěře nepřerušovala a dospěla až do hlasování. Sociální demokraté tvrdí, že jejich příspěvky budou "sevřené", nebude zřejmě vystupovat velký počet opozičních poslanců. Také komunisté chtějí k řečnickému pultu vyslat jen několik svých zástupců. Přesto se dá očekávat, že opoziční řečníci využijí příležitost k tomu, aby vládu před hlasováním ostře zkritizovali a jednání sněmovny se protáhne do večera.

Hlasování podle Filipa prý není zbytečné

"Formálně si více než 101 poslanců vysloví důvěru své vládě, ale materiálně a legitimně už důvěru občanů dávno nemá," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Hlasování o nedůvěře vládě ale podle Filipa přesto není zbytečné, jde prý o jedinou možnost, jak se opozice může vyjádřit k tématům, která do programu řádných schůzí kvůli odporu koalice neprosadí.

Žádost o svolání schůze s hlasováním o nedůvěře vládě podala ČSSD. Vadí jí především vládní úsporné kroky a většina návrhů na zvýšení rozpočtových příjmů. Proti vládě bude kromě opoziční ČSSD a KSČM hlasovat také expremiér Jiří Paroubek a jeho kolega z nově vytvoření strany LEV 21 Jiří Šlégr. Paroubek dnes Nečasův kabinet označil za vládu "bezhlavého zdražování, korupce a privatizace státu".

Proti Nečasovu kabinetu se už v minulosti postavili také někdejší poslanci VV Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka. Pokud ale budou nynější členové poslaneckých klubů vládních stran jednotní, má stále kabinet ve sněmovně bezpečnou převahu hlasů.

Tagy: ČSSD hlasování KSČM nedůvěra kabinet

Zdroje: ČTK