ČSSD podpoří rychlé nové předložení novely omezující imunitu

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Sociální demokracie je připravena podpořit rychlé předložení ústavní novely omezující doživotní imunitu poslanců ve stejném znění, jaké ve čtvrtek zamítl Senát.

Podle Bohuslava Sobotky byla chyba, že sociálnědemokratické vedení Senátu nechalo o důležité novele ústavy hlasovat ve chvíli, kdy mnoho senátorů nebylo přítomno.

"Nic není ztraceno. My jsme připraveni velmi rychle legislativní proces zopakovat," řekl Sobotka. Pokud bude text novely shodný s tím, který ve čtvrtek odmítli senátoři, není podle něj potřeba jej složitě projednávat ve sněmovních výborech a může být připraven rychle. "Ještě letos bychom o něm mohli hlasovat, byl by účinný od 1. ledna příštího roku," dodal.

Poslanci se v návrhu zákona neshodují

Předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD) ale vidí cestu k rychlé nápravě v předložení "komplexního návrhu změn ústavy, který by řešil i širší omezení imunity zákonodárců, než tomu bylo v zamítnutém poslaneckém návrhu". Oznámil to  s tím, že návrh chce spolu s předsedkyní senátorů TOP 09 a STAN Soňou Paukrtovou projednat ve výboru 16. května. Řada senátorů ve čtvrtek poslanecké předloze vytýkala, že je jen dílčí a neřeší například zánik mandátu odsouzeného zákonodárce.

Senát zrušení doživotní imunity zákonodárců a ústavních soudců ve čtvrtek neschválil, když pro předlohu hlasovalo jen 27 ze 48 přítomných, 11 se zdrželo a proti bylo deset. Senát má přitom 81 členů. Předlohu nepodpořili mimo jiné čtyři sociální demokraté, mezi podporovateli byli jen dva občanští demokraté.

Sobotka nechce hlasovat při nízké účasti

"Hlasovat o důležitých ústavních změnách v okamžiku, kdy je takto nízká účast, je riskantní," poznamenal Sobotka, který odmítnutý návrh zákona jako šéf ČSSD a tehdejší předseda poslaneckého klubu strany spolupodepsal. Připomněl, že ve sněmovně návrh podpořila drtivá většina poslanců strany.

"My jsme připraveni tento návrh podpořit. Dnes jsem hovořil se zástupci našeho senátního klubu," řekl Sobotka. Přesvědčen je o tom, že naprostá většina senátorů strany bude při hlasování o tomto novém návrhu přítomna a podpoří jej.

Novela měla od příštího roku zrušit dosavadní praxi, podle níž je trestní stíhání poslance nebo senátora v konkrétní kauze navždy vyloučeno, pokud to sněmovna nebo Senát odmítnou. Nadále mělo platit, že zákonodárce není možné trestně stíhat v jeho funkčním období bez souhlasu komory, jejímž je členem.

Absence části klubu ČSSD při hlasování je podle Sobotky chyba, kterou udělalo vedení Senátu. Největší odpor omezení imunity však podle něj kladli senátoři z ODS. Prý to překvapilo i jejich sociálnědemokratické kolegy. "Neměli od klubu ODS informace o tom, že by se klub takto masivně postavil proti. Výsledek byl do značné míry překvapující," podotkl Sobotka.

Tagy: poslanci ČSSD Vláda imunita omezení prohlášení

Zdroje: ČTK