ČSSD podala trestní oznámení kvůli předražené zakázce Prahy na právní služby

- Aktuality autor: Jakub Konečný

ČSSD podala trestní oznámení kvůli zakázce na právní služby za zhruba 25 milionů korun, kterou zadal pražský magistrát kvůli vydání dluhopisů. Novinářům to dnes řekla pražská zastupitelka Lenka Teska Arnoštová (ČSSD). Neznámého pachatele sociální demokraté podezírají z porušení povinností při správě cizího majetku, pletichy při veřejné soutěži či sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky.

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto),zdroj: Archiv

Trestní oznámení členové ČSSD donesli na krajské ředitelství policie. 

Zakázku na právní služby, kterou získala advokátní kancelář Weil, Gotshal & Manges, zadala Praha bez výběrového řízení. Kdyby Praha vypsala otevřené výběrové řízení, mohla by být cena zakázky podle Arnoštové nižší. "Nevíme, co bylo za 25 milionů korun provedeno. Navíc byla zakázka realizována bez souhlasu rady," poznamenala zastupitelka. Od loňského září totiž musí i záměr na vypsání zakázky v hodnotě nad jeden milion korun schválit rada města. Rada ale o zakázce na právní služby nejednala. 

Praha se už dříve hájila tím, že potřeba objednat právní služby vyplynula z dřívějších rozhodnutí vedení města o splacení dluhu. 

Firma Weil, Gotshal & Manges je součástí skupiny advokátních kanceláří, které Praha před lety vybrala a které v případě potřeby bez vypsání otevřeného výběrového řízení oslovuje.

Praha má extrémně velké náklady na právní služby 

ČSSD zároveň kritizuje náklady na externí právní služby, které město každoročně má. Podle předsedy kontrolního výboru pražského zastupitelstva Petra Dolínka Praha za právní služby v roce 2011 vydala zhruba 150 milionů korun, v loňském roce pak 154 milionů. Pražský magistrát má přitom podle Arnoštové k dispozici kolem 50 vlastních právníků. 

Sociální demokraté také nechali přezkoumat všechny zakázky, které rada města schválila od 1. ledna loňského roku. 

Praha musí letos splatit dluh, který si vzala v roce 2003. Vypíše proto emisi dluhopisů ve výši asi 200 milionů eur (zhruba 5,1 miliardy korun).

Tagy: ČSSD Praha právní služby

Zdroje: ČTK