ČSSD nepodpoří Rusnoka, pokud bude "nakupovat" hlasy

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Sociální demokracii bude zajímat způsob, jakým chce Jiří Rusnok získat podporu pro svůj kabinet. Pokud by jeho postup zaváněl nakupováním hlasů a politickou korupcí, ČSSD úřednickou vládu nepodpoří. V blogu na webu sociální demokracie to dnes napsal její předseda Bohuslav Sobotka. ČSSD zatím podporu Rusnokova kabinetu zvažuje. 

Jiří Rusnok

Jiří Rusnok,zdroj: isifa/MAFRA/Tomáš Krist

"Vedle programového prohlášení Rusnokovy vlády, jejího složení a toho, zda její podporou nedojde k narušení principů fungování parlamentní demokracie, bude ČSSD nevyhnutelně zajímat, jakým způsobem chce Jiří Rusnok získat potřebné hlasy, které mu budou chybět," píše v příspěvku Sobotka. 

Šéf největší parlamentní strany je přesvědčen, že Rusnok má při jasném odporu ODS a TOP 09 jen dvě cesty, jak získat podporu pro svou vládu. První možností je, že by se k sociální demokracii, komunistům a Věcem veřejným, které věc zvažují, přidala strana LIDEM, i když to dosud odmítala. Pak by úřednická vláda mohla počítat s 99 hlasy a pro nutnou většinu by jí stačil hlas jednoho z nezařazených poslanců. "Paradoxem takové situace by byl fakt, že to byl právě prezident (Miloš) Zeman, který podporu nikým nevolené 'strany' LIDEM označoval za příčinu nedostatečné legitimity bývalé Nečasovy vlády," myslí si Sobotka. 

Druhou možností, v případě, že strana LIDEM Rusnoka nepodpoří, je podle předsedy ČSSD vydat se na "nákupy" poslanců do pravicových klubů a mezi ty nezařazené. Podobným způsobem podle něj získal podporu pro svůj kabinet v minulosti například Mirek Topolánek. "Je otázka, zda premiér Rusnok hodlá jít stejnou krajně problematickou cestou jako Topolánek a vyslat na 'nákupy' například pány Mynáře a Nejedlého, kteří patří mezi hlavní akcionáře SPOZ," píše také Sobotka, mezi jehož největší kritiky patří právě hradní kancléř a bývalý předseda zemanovců Vratislav Mynář. 

Pokud Rusnok odmítne "korupční pořizování hlasů" a uskupení LIDEM nezmění dosavadní názor, nemá Rusnokova vláda ani teoretickou šanci důvěru získat, je přesvědčen šéf ČSSD, podle něhož jsou i nadále nejlepší cestou ze současné krize předčasné volby. 

O rozpuštění Sněmovny, které by k hlasování vedlo, budou ve středu rozhodovat poslanci. I zástupci ČSSD ale již připouštějí, že rozpuštění dolní komory, k němuž je třeba 120 hlasů, není pravděpodobné. V případném druhém pokusu o sestavení vlády chce sociální demokracie usilovat o post premiéra, i ona ale pro takový kabinet bude shánět podporu velmi těžko.

Tagy: úřednická vláda

Zdroje: ČTK