ČSSD káže vodu, pije ale kořalku; víno je moc slabé, řekl Nečas

- Aktuality autor: red

Premiér Petr Nečas (ODS) ve sněmovně vyjmenoval podezřelé prodeje za vlády sociální demokracie. Zmínil se o privatizacích Mostecké uhelné společnosti, OKD a Škodě Holding, které označil za darování majetku.

Při jednání o programu schůze, na které chce ČSSD řešit nákup vojenských dopravních letounů CASA nebo zakázku Všeobecné zdravotní pojišťovny na vymáhání dluhů, Nečas řekl, že sociální demokraté kážou vodu, ale pijí kořalku, protože víno je příliš slabé.

Premiér reagoval na slova šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky, podle něhož je Nečasův kabinet "silně zapáchající pozůstatek vlády Mirka Topolánka (ODS)", za níž prý nastal největší rozmach korupce v Česku. Když sociální demokraté kážou o etice o morálce a o korupci a veřejných zakázkách, zní to stejně věrohodně, jako by nám bývalý ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn kázal o sexuální zdrženlivosti, řekl Nečas.

Privatizaci OKD podepsal Sobotka

Podotkl, že podíl v Mostecké uhelné společnosti byl prodány pod cenou, kupec poslal obratem pět milionů korun na účet v Gibraltaru a nakonec skončily kolem expremiéra ČSSD Stanislava Grosse. Privatizační smlouvu na OKD stejně jako na Škodu Holding podepsal Sobotka jako tehdejší ministr financí. "Když začnete hřímat, začněte sám u sebe," vzkázal Nečas šéfovi sociálních demokratů.

Projevy sociálních demokratů premiér přičítá "selektivní ztrátě paměti charakteru medicínské diagnózy". Nákup letadel CASA si podle něho zaslouží vysvětlení, když se má hovořit o majetkových poměrech exministra dopravy ODS Aleše Řebíčka, mělo by se mluvit i o Sobotkovi.

ČSSD se diskuzi nebrání

Sobotka reagoval, že Nečasovy informace byly nepřesné a tendenční. Diskusi o privatizacích za vlády ČSSD se prý nebrání.

Koaliční poslanci program mimořádné schůze svolané na žádost ČSSD podpořit nechtějí. Kromě letounů, zakázky VZP a Řebíčkovu zbohatnutí obsahuje i bod o odvolání ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) kvůli kauze Promopro, o což sněmovna žádala v červnu. Podle koalice mají sporné kauzy prošetřit orgány činné v trestním řízení, nikoli politici.

Tagy: ČSSD ODS

Zdroje: ČTK