ČSSD chce svolat schůzi k rozpuštění Sněmovny na příští týden

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Sociální demokraté budou usilovat o to, aby se mimořádná schůze Sněmovny, na níž by se hlasovalo o rozpuštění dolní parlamentní komory, uskutečnila již v příštím týdnu. Novinářům to dnes před jednáním grémia Sněmovny řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pokud by Sněmovna návrh na své rozpuštění schválila a prezident by ji poté rozpustil, konaly by se do dvou měsíců nové volby. 

Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Bohuslav Sobotka (ČSSD),zdroj: Profimedia.cz

"My máme připravený návrh na to, aby se uskutečnila mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, a budeme usilovat o to, aby proběhla příští týden," uvedl Sobotka. ČSSD požádá o svolání mimořádné schůze ještě dnes. "Já myslím, že není na co čekat, není důvod prodlužovat nestabilitu," dodal. Mimořádná schůze musí být podle jednacího řádu svolána do deseti dnů od podání žádosti a poslanci o ní musí být informováni pět dnů předem. 

Sobotka se také domnívá, že poslanci nezařadí návrh na rozpuštění Sněmovny na program aktuální schůze, která začala ve středu a dnes má pokračovat. 

O předčasné volby usilovaly dosud opoziční strany. Po středečním večeru se k nim přidala i strana bývalé vládní koalice TOP 09, kterou k tomuto novému postoji přiměl rozpad koalice. 

K rozpuštění Sněmovny, o něž se ČSSD již jednou pokoušela, je třeba 120 hlasů, sociální demokraté disponují 54, komunisté 26 a TOP 09 má 42 hlasy. Rozpuštění by tak mělo projít. 

Tagy: ČSSD

Zdroje: ČTK