ČSSD chce mimořádnou schůzi k zásahu v ČT a k Promopru

- Aktuality autor: red

Opoziční ČSSD se rozhodla vyvolat mimořádnou sněmovní schůzi, na které by poslanci měli probrat zásah Vojenské policie v České televizi a kauzu sporných zakázek při českém předsednictví EU, které byly uzavřeny s firmou PROMOPRO spol. s r.o.

Po dnešním jednání poslanecké frakce sociální demokracie to řekl její předseda Bohuslav Sobotka. ČSSD žádala v úterý zařadit oba body na nynější řádnou sněmovní schůzi, ale neuspěla.

Žádost o mimořádnou schůzi musí podepsat nejméně 40 poslanců, sociálních demokratů je 56. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) bude muset schůzi svolat do deseti dnů od doručení žádosti. Sněmovna ale potom nemusí schválit její program.

Zásah v ČT

O to, aby informaci o zásahu v ČT přednesl premiér Petr Nečas (ODS), neúspěšně žádala v úterý také KSČM. Komunisté uvažují o tom, že vyvolají mimořádnou schůzi s hlasováním o nedůvěře vládě. Nemají na to ale dost poslanců. Takovou žádost jich musí podepsat 50, komunistů je 26. Sociální demokraté se zatím nepřipojí. Sobotka dnes zopakoval, že ČSSD případné další kroky teprve zváží.

Do televize vtrhla v pátek večer desítka vojenských policistů v kuklách a se samopaly. Na základě soudního příkazu hledali spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve redaktor Karel Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka.

V kauze Promopro jde o zakázku na audiovizuální a další služby při předsednictví EU, kdy byl vicepremiérem pro evropské záležitosti nynější ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) už dříve uvedl, že není zřejmé, co stát získal asi za polovinu plateb firmě. Promopro dostalo zakázku bez výběrového řízení.

Tagy: ČSSD

Zdroje: ČTK