ČSSD: Ať Nečas vyloučí, že stamiliony z Promopra skončily v ODS

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek vyzval premiéra Petra Nečase (ODS), aby vyloučil možnost, že stamiliony ze zakázky pro firmu Promopro skončily v pokladně ODS.

Požaduje rovněž, aby Alexandr Vondra (ODS), který tehdy odpovídal za předsednictví unii, opustil svou nynější funkci ministra obrany. Řekl to na dnešní tiskové konferenci.

Zakázku na tlumočení, osvětlení, videopřenosy a další služby dostala firma Promopro bez soutěže v době českého předsednictví EU. Původně zakázka neměla překročit 85 milionů korun. Úřad vlády firmě nakonec zaplatil 525 milionů korun. Podle médií na základě znaleckých posudků vznikla státu škoda přes 388 milionů korun. Policie v kauze obvinila celkem 12 lidí včetně Vondrovy náměstkyně.

Čtěte také: Vondra: Pochybení v kauze Promopro může určit až soud

Vondra tvrdí, že pochybení v kauze může určit až soud. Je přesvědčen, že jeho tehdejší náměstkyně Jana Hendrichová státu vědomě či záměrně žádnou škodu nezpůsobila. Podle Nečase by Vondra převzal politickou odpovědnost, pokud by jeho podřízení byli uznáni vinnými z porušení zákona. Vondra už loni kvůli kauze nabídl Nečasovi svou funkci.

ČSSD ale považuje Vondrův odchod z kabinetu za nezbytný. Měla by přestat "komedie na demise v šuplíku", uvedl Zaorálek. "Pokud dnes premiér vyzývá občany k tomu, aby počítali s tím, že budu mít nižší mzdy, důchodce, že budou mít nižší důchody, rodiny, že budou mít nižší rozpočty, tak mi připadá naprosto nepřijatelné, aby zůstával ten stav, kdy má demisi pana Vondry v šuplíku a odmítá v této kauze konat," uzavřel místopředseda ČSSD.

Tagy: ČSSD finance vysvětlení kauza Promopro

Zdroje: ČTK