ČSSD, ANO a KDU se podruhé sejdou na trojstranném jednání. Jaký bude výsledek?

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Možní koaliční partneři ČSSD, ANO a KDU-ČSL by mohli v pondělí začít diskutovat o procedurální části koaliční smlouvy, kterou připravila sociální demokracie. Vyjednávači ČSSD a ANO by také měli lidovce seznámit s tím, na čem se na dosavadních dvoustranných jednáních dohodli. Některým zástupcům KDU-ČSL se příliš nezamlouvá, že dosud spolu více vyjednávali sociální demokraté s hnutím miliardáře Andreje Babiše. Zástupci ČSSD a ANO to zdůvodňovali tím, že mezi sebou musí vyřešit více sporných bodů. 

Babiš, Sobotka a Bělobrádek

Babiš, Sobotka a Bělobrádek,zdroj: Isifa.com

Procedurální část koaliční smlouvy by se mohla zabývat tím, jak by měla případná vládní spolupráce vypadat. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek dnes v České televizi zopakoval, že bude chtít do smlouvy prosadit určité pojistky pro to, aby se strany nemohly navzájem přehlasovat. 

Programová část zatím hotová není. ČSSD a ANO sice v minulých dnech oznámily, že našly shodu v 99 procentech programu, rozpory ale přetrvávají v přístupu ke zdanění příjmů fyzických a právnických osob. 

Bělobrádek označuje pondělní jednání za zásadní a klíčové. Podle něj by se mohlo vyjasnit to, zda spolu strany vůbec do koalice půjdou. Bělobrádek dnes v ČT připustil možnost, že lidovci nakonec v koalici nebudou. Z ANO v posledních dnech zaznívají hlasy, že by se ČSSD a ANO mohly spíše domluvit s Úsvitem přímé demokracie Tomia Okamury. Okamura totiž do vlády nechce a je ochoten podpořit koalici, která by přijala programové priority Úsvitu v prosazování přímé demokracie. 

ANO a lidovci se ale už na začátku vyjednávání dohodli, že do vlády buď půjdou společně, anebo ani jedna strana. 

Vyjednávači tří stran by spolu měli v pondělí diskutovat rovněž o snaze ČSSD a ANO schválit do konce roku rozpočet na rok 2014 a předložit ještě v prosinci novelu zákona o státní službě, k čemuž se lidovci staví skepticky. Novela by mohla vyřešit nejasnosti kolem požadavku na lustrační osvědčení pro členy příštího kabinetu. Osvědčení požaduje stejně jako jeho předchůdci prezident Miloš Zeman. To by mohl být problém pro Babiše, který se na Slovensku soudí kvůli údajným kontaktům s komunistickou StB. 

Také v otázce lustrací má ČSSD a ANO blíže k Úsvitu. Okamura dnes v televizi Prima řekl, že by Babiš měl dostat šanci stát se ministrem financí. "Pokud někdo dostane téměř 20 procent ve volbách, měl by být ve vládě," uvedl Okamura s odkazem na volební zisk hnutí ANO. Podle lidovců, kteří odmítají zrušit lustrační zákon, by Babiš mohl být vicepremiérem pro ekonomiku. Pro tento post by podle nich čisté lustrační osvědčení nepotřeboval. 

Tagy: ČSSD KDU-ČSL jednání vlády hnutí Ano

Zdroje: ČTK