ČR vynaloží na pomoc Afghanistánu 80 milionů

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Česká republika poskytne v letech 2014 až 2017 Afghánistánu 80 milionů korun na rozvojové projekty. Dalších 60 milionů korun plánuje v letech 2015 až 2017 na podporu afghánských bezpečnostních sil. Plán další pomoci Afghánistánu dnes schválila Bezpečnostní rada státu. Dnes o tom po jejím jednání informoval náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider. Výše české finanční pomoci Afghánistánu zůstane podobná jako v posledních letech.

Nový plán české pomoci Afghánistánu podle Schneidera vychází z dohody na letošním summitu NATO v Chicagu. Snižuje se vojenská přítomnost, mandát na dva další roky je nižší. Na začátku příštího roku se ukončuje působení provinčního rekonstrukčního týmu. Po roce 2014 se bude dále podporovat bezpečnost i rozvoj," řekl Schneider.

Dnešního jednání Bezpečnostní rady státu se zúčastnil i prezident Václav Klaus, který je jako jako vrchní velitel armády členem rady. Výsledky jednání ale při odjezdu ze Strakovy akademie nekomentoval.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová novinářům po jednání rady řekla, že z programu jednání byl stažen bod týkající se vztahů ČR s Ruskem.

Bezpečnostní rada státu ho kvůli nepřítomnosti ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) odložila na září. Rada se dnes nedostala ani k analýze zkušeností států v přístupu k obětem teroristických útoků, které se chystá projednat.

Tagy: Afghánistán projekt rozvoj

Zdroje: ČTK