ČR odmítá rozsáhlé pravomoci EU pro dohled nad bankami

- Aktuality autor: red

Česko odmítá návrhy Evropského parlamentu, aby nové dohledové orgány Evropské unie nad bankami a finančním trhem měly možnost přijímat rozhodnutí bez ohledu na národní centrální banky.

Řekl to náměstek ministra financí Tomáš Zídek. O nové podobě finančního dohledu v současnosti jednají členské státy s Evropským parlamentem, Češi patří do tábora odpůrců větších pravomocí pro nové instituce.

Zatímco národní vlády, mezi nimiž je zejména britská, německá, ale i česká, chtějí, aby jim zůstala možnost zablokování rozhodnutí nových unijních dohledových orgánů, zákonodárci požadují pro nové úřady prakticky neomezené pravomoci.

"Zatím je to jednání takové, že jsme dali mandát belgickému předsednictví, aby ve středu jednalo s parlamentem. V podstatě ta nejdůležitější otázka je návrh parlamentu dát těm novým evropským orgánům právo nařizovat nějaká opatření na národní úrovni, což dnes má právo národní banka. Zdá se, že tento problém se nedá vyřešit, že je řada států včetně nás, kteří jsou proti," uvedl Zídek.

Evropská unie musí rozdílné názory na novou podobu finančního dohledu sjednotit do září, pokud chce, aby nový pravidla začala platit již od příštího roku.

Vyjednavači tak prakticky mají čas dosáhnout dohody jen během letních prázdnin. "Jsem přesvědčený, že jestli nedosáhneme dohody s parlamentem dnes, dosáhneme jí během prázdnin," řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Zdroje: ČTK