Co s Ladronkou, sídlem předsedy sněmovny? Poslanci zvažují prodej

- Aktuality autor: red

Sněmovna zvažuje, jak naložit se sídlem předsedy dolní komory v Praze 6, takzvanou vilou Ladronka. Bude se debatovat také o osudu rekreačních budov v Harrachově a Lipnici, které mohou využívat za poměrně nízké ceny poslanci a zaměstnanci dolní komory.

Možný je i prodej nemovitostí, řekla předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). 

Vilu v Praze 6 sněmovna využívá 13 let. Doposud v ní bydleli všichni předsedové dolní komory. Němcová dům užívat nebude. Zůstane v ubytovně v Nerudově ulici blízko budovy sněmovny. Podle Němcové jsou tři varianty, co s budovou dál. Bylo by možné ji zakonzervovat, což by uspořilo asi dvě třetiny ročních provozních nákladů. Činí zhruba 950000 korun, uvedla předsedkyně sněmovny. 

Dům by podle ní bylo možné také přestavět na reprezentativní účely; mohly by tam být ubytovány menší zahraniční delegace a konal by se tam společenský program. Němcová ale soudí, že přestavba by byla příliš nákladná, a přiklání se k prodeji nemovitosti. O tom, co bude s vilou dál, rozhodne komise pro práci Poslanecké sněmovny, dodala Němcová. 

Totéž podle ní platí pro případný prodej rekreačních objektů v Harrachově a v Lipnici na Sázavou. Druhou možností je, že vzrostou ceny rekreace. Aby sněmovna na provoz nedoplácela, musely by být asi dvakrát vyšší než nyní, dodala Němcová. Nyní poslanci platí za den pobytu s plnou penzí 241 korun. 

Pražská vila pochází ze 30. let 20. století. Nemovitost koupil stát za 27 milionů korun. Opravil ji zhruba za 30 milionů korun, vybavení včetně zabezpečovací techniky stálo asi 11 milionů korun. Jedličkovu vilu v Harrachově sněmovna převzala v roce 1993 od bývalého federálního shromáždění a objekt v Lipnici v roce 1996 od tehdejšího okresního úřadu v Havlíčkově Brodě. 

Pokud by se sněmovna rozhodla budovy prodat, nejprve by je musela nabídnout jiným státním úřadům. Teprve potom, co by o ně nebyl zájem, mohla by vypsat výběrové řízení.

Zdroje: ČTK