ČNB zatím neplánuje další intervence, kurz 27 Kč za euro stačí

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Česká národní banka podle guvernéra Miroslava Singera zatím neplánuje další devizové intervence, aby oslabila měnu na 28 korun za euro. Kurz kolem 27 korun za euro podle Singera nyní stačí a situace zatím nevyžaduje další zásah centrální banky. Období intervencí, které ČNB zahájila zejména kvůli naplnění dvouprocentního inflačního cíle, ale může trvat do roku 2015. 

Česká národní banka

Česká národní banka,zdroj: festival.cz

"Ne, my jsme řekli 27 (Kč/EUR) na dlouhou dobu. Pakliže se něco dramatického nestane. Nic dramatického se nestalo," řekl dnes novinářům v Olomouci Singer, když odpovídal na otázku, zda lze očekávat další intervence ČNB s cílem oslabit měnu na 28 Kč/EUR. 

Člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal v úterý řekl, že možné posunutí kurzu koruny na 28 Kč/EUR v rámci devizových intervencí není dramatický či nerealistický scénář. "Kolega Lízal říkal zhruba totéž co já. To znamená, že je zapotřebí dramatické změny ekonomického prostředí na to, abychom zvažovali změnu cílované hladiny," komentoval dnes Singer výrok člena bankovní rady Lízala. 

K intervencím centrální banka podle Singera musela přistoupit především kvůli hrozbě deflace, která by se bez ovlivnění kurzu ještě více prohloubila. Singer ovšem upozornil, že devizová intervence ceny výrazně nezvýší. ČNB příští rok očekává inflaci na úrovni 1,3 procenta, což bude druhá nejnižší hodnota za posledních deset let. 

Názory se různí

Podle analytika České spořitelny Martin Lobotky kvůli intervencím ČNB vzrostou dovozní ceny, což se rychle promítne v segmentu potravin a pohonných hmot. Průměrná míra inflace by příští rok podle něj měla činit 1,2 procenta, zatímco pro letošek počítá s 1,3 procenta. Na 2,4 procenta by měla inflace vystoupat až v roce 2015, odhadl. 

Období intervencí ČNB podle Singera hned tak neskončí. "Očekáváme, že je to na dlouho. Určitě neočekáváme konec toho ovlivňování měnové politiky přes kurz do roku 2015," uvedl Singer. Exportně orientovaná ekonomika podle něj po uvolnění měnové politiky neztrácí, ale získává. "Kdyby tomu tak nebylo, tak by české ekonomice v tuto chvíli prospěl silnější kurz. To si myslím, že prostě není pravda. Evidentně," podotkl guvernér. 

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeňka Juračky představují výroky člena bankovní rady ČNB Lízala o možném dalším oslabení koruny především nejistotu v podnikání. Obchodníci i distributoři zboží by případné další oslabení koruny ihned promítli do cen. "Pokud ČNB přistoupí k dalšímu oslabení koruny, dá se s jistotou očekávat, že naši dodavatelé změnu kurzu opět plně promítnou do cen, tak jako se to stalo v prvním kole intervence vůči koruně. Znamenalo by to tedy zřejmě i druhou vlnu zdražování velké části zboží," uvedla Michala Gregorová z internetového obchodu Mall.cz. 

ČNB zahájila intervence 7. listopadu s cílem oslabit korunu. Uvedla, že kurz chce držet poblíž hranice 27 korun za euro. Hlavní přínos intervencí vidí ČNB v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám u hrubého domácího produktu, které by byly větší v případě deflace. Krok ČNB kritizovala řada ekonomů, podnikatelů, prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. Ti oba mimo jiné uvedli, že deflace české ekonomice nehrozí. Zásah ČNB naopak podpořil premiér v demisi Jiří Rusnok

Tagy: Česká národní banka kurzy měn

Zdroje: ČTK