ČMKOS: Změny navrhované Nečasovou vládou nutí lidi k podnikání

- Aktuality autor: red

Stát dává občanům jasný signál, že preferuje, aby nevstupovali do standardního pracovního poměru, ale pracovali jako samostatní podnikatelé či na dohody.

Tvrdí to ve své analýze koaliční smlouvy a programového prohlášení vlády Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Analýzu představí ČMKOS veřejnosti dnes.

Postup vlády ve svém důsledku povede podle analýzy k dalšímu rozvoji švarcsystému, kdy lidé pracují sice jako běžní zaměstnanci u jedné firmy, ale na živnostenský list namísto smlouvy o hlavním pracovním poměru. Důsledkem bude další prohloubení výpadku příjmů do veřejných rozpočtů.

Odboráři tak komentují záměry Nečasovy vlády na změny zákoníku práce, kde se vyskytuje například větší podpora nezaměstnaným, kteří začnou podnikat, zdvojnásobení doby, po kterou lze pracovat na dohodu o provedení práce, řetězení pracovních smluv na dobu určitou, či změny ve vyplácení odstupného. To spolu se snižováním sociálních dávek povede podle odborářů k růstu počtu chudých, k polarizaci společnosti na bohaté a chudé a k popírání společenské solidarity.

Tagy: Vláda ODS problém

Zdroje: ČTK