Člověk v tísni zveřejní výsledky studentských voleb ihned

- Aktuality autor: red

Společnost Člověk v tísni v pátek zveřejní celkové výsledky studentských voleb, které se ve školách konaly na konci dubna. Sdělil to vedoucí projektu Karel Strachota.

Proti zveřejnění výsledků v dubnu vystoupili krajští hejtmani ČSSD, kteří požadovali, aby je organizátor oznámil až po sněmovních volbách. Předseda ČSSD Jiří Paroubek však minulý týden vyzval organizátory, aby výsledky zveřejnili, v úterý se k výzvě přidali i hejtmani. 

K publikování podle Strachoty přistoupila společnost vzhledem ke spontánně zveřejňovaným výsledkům z některých zapojených škol a vzhledem ke stažení výhrad Asociace krajů ČR k jejich zveřejnění před řádnými volbami. 

"K dohodě o pozdějším vyhlášení výsledků jsme přistoupili ve chvíli, kdy se školy na základě výhrad asociace začaly z projektu hromadně odhlašovat, a hrozil tak jeho celkový kolaps. Publikováním celkových výsledků chceme zároveň zamezit možným manipulacím," sdělil Strachota. 

Prvního ročníku projektu, který se konal 26. až 28. dubna, se zúčastnilo více než 20000 studentů ze 135 škol.

Dílčí výsledky ukázaly, že studenti preferují pravici. Sociální demokraté, kteří předvolební průzkumy vedou, u studentů podle výsledků z jednotlivých škol propadli. Paroubek ale minulý týden prohlásil, že mladí lidé sociální demokracii volí chtěl by proto, aby byly zveřejněny celkové výsledky.

Zdroje: ČTK