Člověk v tísni odmítl své spojování se zatčenými teroristy

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Organizace Člověk v tísni nebyla v žádném kontaktu s lidmi, které na počátku dubna při protiteroristické razii pozatýkala česká policie, jak se spekulovalo. Policisté prý humanitární organizaci v této souvislosti vůbec nekontaktovali.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Řekl to Tomáš Urban z Člověka v tísni. Na údajné spojení Člověka v tísni s teroristy s odkazem na ruský zpravodajský server upozornil deník Právo. 

"Důsledně odmítáme jakékoli spojování naši organizace s terorismem, které může nabízet článek ruského bulvárního serveru lifenews.ru," řekl Urban. Informace ruského serveru, který s odkazem na nejmenované zdroje ruské zpravodajské služby hovoří i o napojení zatčené skupiny na teroristickou síť Al-Káida, nepotvrdil ani šéf českého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Právu řekl, že informace o spojení zatčených s al-Káidou nemá. Čeká však, že během několika dnů obdrží údaje od ruské strany. 

Česká policie tento týden oznámila, že dopadla osoby podezřelé z podpory teroristů. Obvinění prý pro teroristy zajišťovali falešné doklady, případně i zbraně a výbušniny. Kromě pětice obviněné z podpory terorismu byla obvinění vznesena ještě proti dalším třem lidem z padělání a pozměňování veřejné listiny a z nedovoleného ozbrojování. Případ souvisí s činností radikální islamistické organizace Džamaat Šariat.

Ve skupině jsou Bulhaři, Dagestánci i Čečenec

Sedm lidí tak nyní čelí obvinění z padělání a pozměňování veřejné listiny. Dva Bulhaři se toho údajně dopustili jako členové organizované skupiny působící ve více státech, pět lidí z Moldavska a Dagestánu tak prý činilo s úmyslem umožnit nebo usnadnit provedení teroristického útoku.

Osmý člověk - Čečenec - je obviněn z nedovoleného ozbrojování a padělání a pozměňování peněz. Ruská strana má nyní plánovat několik operací, které by měly odhalit jejich komplice v Rusku. 

Rusku leží Člověk v tísni v žaludku

Organizaci Člověk v tísni, která pracovala na neklidném Severním Kavkaze, zrušily registraci pro práci v zemi po dlouhodobém tlaku bez udání důvodů ruské úřady v létě 2005. Organizace byla čečenskými a ruskými úřady obviňována z toho, že finančně podporuje protiruské teroristy. Podobná obvinění tehdy slyšeli například i zaměstnanci OSN. 

Ve sklepě domu v Grozném, v němž měl Člověk v tísni pronajatou místnost, byly v prosinci 2004 nalezeny zbraně. Představitelé organizace popřeli, že by o nich cokoliv věděli, vyšetřování případu šlo do ztracena. 

Ruský server nyní ve svém zpravodajství tuto záležitost opět připomněl, dotyčnou českou organizaci ovšem přímo nejmenoval.

Tagy: teroriste

Zdroje: ČTK