Člověk v tísni dostal od luhanských seperatistů stopku. Musí opustit zemi

- Aktuality autor: roj

Česká organizace Člověk v tísni přišla o povolení působit v ukrajinském povstaleckém Luhansku. Údajně porušila podmínky akreditace a musí tak oblast neprodleně opustit. Je tak jednou z jedenácti humanitárních organizací, které byly z Luhansku vykázány. Ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek si není vědom toho, co organizace měla porušit. 

Člověk v tísni přišel o povolení působit v Luhansku

Člověk v tísni přišel o povolení působit v Luhansku,zdroj: Člověk v tísni

O důvodech odnětí akreditace se "vicepremiér" separatistické vlády v Luhansku separatistů Vasilij Nikitin podrobněji nezmínil. Řekl jen, že povolení nebylo vydáno "z těch či oněch příčin, z odůvodněných příčin". Jedinou nevládní organizací, která akreditaci obdržela, je Mezinárodní výbor Červeného kříže. Jeho pracovníci prý dokázali operativně napravit odhalené problémy.

Nikitin upozornil, že akreditaci nedostaly organizace, které v luhanské "lidové republice" pracovaly poměrně dlouho. "S velkou lítostí mohu jmenovat organizaci Člověk v tísni, která rovněž hrubě porušila naše podmínky," řekl.

Oficiální informaci o tom, že nesmí dál působit v Luhanské oblasti ale Člověk v tísni dosud nezískal. 

"Nejsme si vědomi toho, že bychom porušili nějaká pravidla. Pokud je porušilo zároveň deset z jedenácti organizací na místě a humanitární koordinace OSN k tomu říká, že je to hrubé porušení mezinárodního humanitárního práva, tak problém je spíš na druhé straně," prohlásil Pánek.

Pracovníci Člověka v tísni pomáhají i lidem v Doněcké oblasti, kde také hrozí zastavení humanitární pomoci. "Budeme pokračovat v práci tam, kde to bude možné. Tam, kde to není možné, pracovat nebudeme, to se nedá nic dělat," konstatoval Pánek.

Agentura TASS v této souvislosti napsala, že tajná policie povstalců nedávno na území "republiky" odhalila sklady mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF), kde prý byly v rozporu se zákonem uloženy psychotropní látky. Vedení MSF dnes podle agentury AP oznámilo, že svou činnost v Luhansku muselo ukončit ve čtvrtek.

Na pozastavení práce humanitárních organizací ve čtvrtek v New Yorku upozornil náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární operace Stephen O'Brien. Luhanští povstalci podle něj vyzvali humanitární organizace, aby dnes a v sobotu oblast opustili.

V důsledku tohoto opatření zůstává v regionu 16 tisíc tun nerozdělené pomoci včetně potravin, stanů a předmětů denní potřeby, řekl O'Brien. Prohlásil, že činnost nevládních humanitárních organizací musí být bezodkladně povolena.

Ohroženy jsou i humanitární operace v sousední Doněcké oblasti, jejíž část separatisté rovněž ovládají. Podle O'Briena oznámili, že činnost OSN v Doněcké oblasti je pozastavena. Zákaz humanitárních operací označil za "příkré porušení mezinárodního humanitárního práva".

Doněcká a Luhanská oblast jsou vážně poničené válkou, mnoho rodin žije v provizorních přístřeších a v obavách z blížící se zimy. V bojích, které propukly loni v dubnu, zahynulo kolem 8000 lidí, statisíce obyvatel Donbasu uprchly před ostřelováním do Ruska nebo do ukrajinského vnitrozemí.

Člověk v tísni se na svém webu o své činnosti v Luhanské oblasti nezmiňuje, na rozdíl od Doněcké oblasti, kde operuje ze základny ve Slavjansku, který ještě loni v létě opět ovládly vládní síly, a v hlavní povstalecké baště, Doněcku.

"Člověk v tísni pomáhá na východě Ukrajiny od loňského srpna a v současné době má koordinační kancelář v Kyjevě a pomoc organizuje ze základny ve Slavjansku," píše se na webu organizace. "Od začátku listopadu Člověk v tísni soustavně pracuje i v Doněcku a v oblastech kontrolovaných separatisty. Ve městě otevřel kancelář a nejohroženějším lidem poskytuje potraviny, léky, hygienické potřeby i pleny. Měsíčně zásobuje potravinami přes 7000 lidí. Podpořil také několik domovů pro seniory, hospiců či azylových domů pro lidi bez domova," dodal.

Tagy: Česko Ukrajina domácí neziskové organizace člověk v tísni Luhansk východní Ukrajina

Zdroje: ČTK