Clintonové se nelíbí plán izraleské výstavby v Jeruzalémě

- Aktuality autor: red

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová si v pátek stěžovala izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi na plán židovské výstavby ve východním Jeruzalémě.

Toto oznámení poznamenalo nedávnou blízkovýchodní cestu amerického viceprezidenta Joea Bidena. 

Clintonová v telefonickém rozhovoru Netanjahovi řekla, že oznámení o výstavbě chápe jako "hluboce negativní" pro americko-izraelské vztahy. Ministryně očekává, že se teď Izrael pokusí zlepšit vyhlídky na obnovu mírových rozhovorů s Palestinci. 

Spojené státy původně chtěly obnovit přímé mírové rozhovory, ale nakonec se jim podařilo přimět obě strany jen k jednáním nepřímým. Když ale v úterý izraelské ministerstvo vnitra povolilo výstavbu 1600 dalších bytů ve východním Jeruzalémě, pohrozila palestinská strana, že se rozhovorů nezúčastní. Jejich prostředníkem mají být USA. 

Biden byl v Izraeli od pondělka do čtvrtka a oznámení o výstavbě ho zaskočilo. Vyzval obě strany, aby začaly bez odkladů jednat. 

Výstavba ve východním Jeruzalémě podle Palestinců komplikuje mírové rozhovory, protože rozšiřuje židovské osídlení na místě, z něhož Palestinci chtějí mít hlavní město svého budoucího státu. Pro Izrael je Jeruzalém nedělitelným hlavním městem, protože jeho východní část, obsazenou za války v roce 1967, později anektoval.

Tagy: clintonova Jeruzalém Izrael

Zdroje: ČTK