Clintonová k Sýrii: Zastavte zabíjení civilistů, nebo budete čelit vážným důsledkům

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová dnes vyzvala vládu syrského prezidenta Bašára Asada, aby zastavila operace proti civilistům. Na konferenci v Istanbulu věnované syrskému konfliktu, kde se sešli příznivci syrské opozice, ho zároveň varovala, že v opačném případě mu hrozí vážné důsledky. Hlavní syrská opoziční skupina na konferenci žádala, aby byla uznána jako jediný zákonný zástupce syrského lidu.

"Naše poselství musí být jasné těm, kdo vydávají rozkazy, i těm, kdo je plní: Zastavte zabíjení svých civilistů, jinak budete čelit vážným důsledkům," zdůraznila Clintonová na konferenci zástupců více než 70 zemí, kteří jednají o způsobu nátlaku na Asada. Neúčastní se jí ale hlavní spojenci syrského prezidenta Asada, tedy Rusko, Čína a Írán, které nesouhlasí s přístupem Západu k řešení situace v Sýrii.

Šéfka americké diplomacie dále řekla, že Spojené státy poskytují syrské civilní opozici komunikační zařízení. Upozornila, že Asadova vláda navzdory tomu, že přijala nový mírový plán navržený zmocněncem OSN a Ligy arabských států Kofim Annanem, své sliby porušuje.

Opozice vyvala k uznání své rady

Předseda syrské exilové opoziční Syrské národní rady (SNC) Burhán Ghaljún vyzval na konferenci mezinárodní společenství, aby uznalo jeho radu jako jediného legitimního představitele Syřanů.

"SNC vyjadřuje požadavky syrského lidu. Vyzvali jsme několikrát k vyzbrojení svobodné syrské armády. Přejeme si, aby konference Přátel Sýrie přistoupila na tento požadavek." 
Syrská oficiální média dnes odsoudila konferenci skupiny Přátelé Sýrie a nazvala ji "tribunou nepřátel Sýrie". "Jen naivní lidé (...) mohou věřit, že je to konference přátel syrského lidu," komentoval událost list vládní strany Baas.

Syrská televize, která přinesla záběry se zahájení konference, se pustila do účastníků, včetně tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Erdogan podle ní hovoří o zájmech syrského lidu a zapomíná, že "poskytuje azyl teroristům a usnadňuje jejich zločinecké operace v Sýrii".

Turecká police rozehnalo stoupence Asada, násilí v Sýrii pokračuje

Turecká policie mezitím rozehnala demonstraci stoupenců syrského režimu, kteří odsoudili konání konference Přátel Sýrie. U budovy konferenčního střediska vykřikovali hesla na podporu prezidenta Asada. Policie použila proti demonstrantům slzný plyn a vyzvala je, aby se rozešli. Několik demonstrantů dostalo zásah plynem.

V Sýrii mezitím pokračují násilnosti, při nich bylo dnes zabito nejméně 16 lidí, z toho osm vojáků.

Tagy: Sýrie USA asad clintonova

Zdroje: ČTK