Clinton Cool: Takřka odepsaná Clintonová ukázala drápky a nadchla tisk

- Aktuality autor: art

"Clintonová a ztracení chlapci, Cool Clintonová, Clintonová umlčela své kritiky," znějí titulky amerického tisku po první televizní debatě uchazečů o Bílý dům, ve které jednoznačně zvítězila Hillary Clintonová. Politička se dokázala vyhoupnout z propasti, do které se v posledních týdnech propadala. A vyslala varovný signál Joeovi Bidenovi, který se stále ještě rozhoduje, zda do voleb půjde.  

První demokratická televizní debata uchazečů o prezidentské křeslo

První demokratická televizní debata uchazečů o prezidentské křeslo,zdroj: Profimedia.cz

Clintonová byla v debatě se čtyřmi rivaly podle analytiků pohotová a rozptýlila tak obavy, které k jejím šancím vyvolal skandál kolem používání soukromé adresy elektronické pošty v době, kdy zastávala funkci ministryně zahraničí.

Svým výkonem nejen zchladila ty, kdo vyzývají Bidena, aby vstoupil do boje o nominaci, ale také naděje vermontského senátora Bernieho Sanderse, který začal v poslední době ohrožovat postavení Clintonové jako hlavního uchazeče demokratů o prezidentský úřad.

"Patříte-li ke stoupencům Hillary a začali jste se o ni z jakéhokoli důvodu obávat, pak byste se nyní měli cítit dobře," řekl stratég demokratů Rodell Mollineau, který debatu sledoval.

Čtyřiasedmdesátiletý Sanders dokonce Clintonové podal pomocnou ruku, když aféru kolem e-mailů zlehčil prohlášením, že Američany už toto téma unavuje, a sedmašedesátiletá Clintonová na to rychle opáčila, že ji také.

Dvaasedmdesátiletý Biden by si měl z večera podle znalců odnést ujištění o houževnatosti Clintonové.

"Myslím, že teď má Biden menší prostor pro vstup do soutěže. Clintonová si vedla velmi dobře," řekl další analytik Brad Bannon. Sanders podle něj prokázal nejistotu v otázce kontroly nošení zbraní a zahraničí politiky. "Byl nervózní a zaujal obranářskou pozici. Když se jedná o krizi, chtějí Američané někoho klidného a rozvážného," řekl Bannon.

Stát Vermont je proti zpřísnění kontroly nošení zbraní a Sanders hlasoval proti zákonu. Když na to Clintonová poukázala, řekl, že se mu zákon zdál dlouhý a komplikovaný. Clintonová na to opáčila, že tehdy byla v Senátu také a jí zákon připadal jasný a srozumitelný.

K Sandersově obdivné poznámce týkající se zdravotního systému Dánska, řekla s potutelným úsměvem, že má Dánsko také ráda, avšak "tady jsme ve Spojených státech amerických".

Clintonová podle listu The New York Times ukázala, že je poučená z předchozích prezidentských debat, že se dokáže velmi dobře připravit a že se na rozdíl od většiny svých mužských konkurentů vyznačuje humorem a pohotovostí.

Znalci se shodují, že pokud nyní Biden prohlíží pole demokratických kandidátů, nemůže si nevšimnout, že si Clintonová svou pozici upevnila, zatímco Sanders získal mezi populisty volajícími po reformách, což obojí zúžilo Bidenův manévrovací prostor.

Tagy: zahraničí Spojené státy americká politika americké prezidentské volby 2016

Zdroje: ČTK