Členové NATO sníží výdaje na obranu. Aliance přitom žádala o opak

- Aktuality autor: pal

Výdaje jednotlivých členských států NATO na obranu budou nižší než v loňském roce, i když počet bezpečnostních hrozeb ve světě stále stoupá. V pondělí to na tiskové konferenci oznámil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. 

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg chce také zvýšit počet členů sil rychlé reakce

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg chce také zvýšit počet členů sil rychlé reakce,zdroj: Profimedia.cz

Představitelé členských zemí aliance loni v září na summitu ve velšském Newportu slíbili, že budou výdaje na obranu zvyšovat, a to až na dvě procenta HDP. Tento příslib ale podle Stoltenberga splní v roce 2015 jen pět členských zemí: USA, Británie, Řecko, Polsko a Estonsko. Výdaje na obranu vzrostou letos prý ještě v dalších 18 zemích, z pohledu celé aliance však budou dál klesat.

Otázka výdajů na obranu bude jedním z témat, o kterých chce Stoltenberg s ministry obrany ve středu a ve čtvrtek na schůzce v belgické metropoli jednat. NATO podle něj "nemůže činit více s méně prostředky donekonečna".

NATO chce posílit síly rychlé reakce

Dalším tématem jednání prý bude i posílení sil rychlé reakce NATO, a to zvýšením počtu jejích členů na 30 tisíc až 40 tisíc. To by byl proti současnosti zhruba dvojnásobek. Síly rychlé reakce vznikly v roce 2002 na summitu v Praze a tehdy je tvořilo zhruba 13 tisíc vojáků. Podle Stoltenberga se ale tento počet ukázal tváří v tvář krizi na Ukrajině jako nedostatečný.

Akceschopnost aliance posílilo v reakci na okupaci Krymu už na loňském summitu ve Walesu vytvoření "hrotového" uskupení o síle 5000 mužů, které dokáže zasáhnout do krizové situace na území členské země do 48 hodin.

Tagy: zahraničí NATO mezinárodní vztahy mezinárodní politika

Zdroje: ČTK