Cizinec neuspěl s žádostí o obnovu procesu za vraždu spoluvězně

- Aktuality autor: red

Moldavan Vitalij Gozun, který v roce 2000 zavraždil v plzeňské věznici spoluvězně, se obnovy řízení nedočká. Krajský soud v Plzni ve čtvrtek zamítl jeho návrh na znovuotevření kauzy. Muž podle něj nepředložil žádné nové důkazy ani skutečnosti, které by mohly vést k obnově.

Za vraždu muže, jehož bodl nožem do krku, dostal cizinec v roce 2001 trest 12 let vězení.

Gozun ve čtvrtek soud žádal, aby vyslechl svědka, jenž by potvrdil, že mezi oběma vězni vznikl před vraždou spor. "Byl jsme tehdy mladý člověk, dostal jsem se do hádky se starým vězněm, měl jsem z něj strach, byl třikrát větší než já, byl to silný člověk," uvedl Gozun. Před soudem znovu litoval svého činu a tvrdil, že léta ve vězení o skutku přemýšlel a hodně se změnil. Také poukázal na nový trestní zákon, svůj čin označil za zabití s mírnější sazbou, nikoliv za vraždu. Navrhl i výslech lékařského personálu, který by potvrdil, že i Gozun byl v době činu zraněn a krvácel.

Soudce Milan Štejr ale uvedl, že odsouzený nepředložil žádné nové důkazy, všechny dnes navrhované okolnosti jsou prý už soudu známy z původního řízení. Navíc nový trestní zákon není důvodem k otevření již pravomocné kauzy. "Je možné uvěřit, že dlouhodobý výkon trestu ho změnil, lituje činu, ale není možné obnovu povolit," dodal soudce.

Gozun dostal trest za to, že v létě 2000 v plzeňské věznici bodl nožem do krku o deset let staršího spoluvězně Ladislava Baldu. Zasáhl ho do krkavice a do hrtanu. I když muži byla poskytnuta první pomoc, na následky zranění zemřel. Gozun se hájil tím, že měl ze spoluvězně strach a chtěl ho nožem jen postrašit. Den předtím se oba poprali kvůli tomu, že si Gozun bez dovolení půjčil Baldův zapalovač.

Znalci u původního řízení uvedli, že Gozun netrpí duševní poruchou, ale jeho povaha se vyznačuje značnou agresivitou. Možnosti nápravy cizince považují za velmi omezené. Muž byl v době vraždy ve věznici kvůli výkonu tříletého trestu za loupež. Nyní mu ve výkonu zbývá ještě asi pět let.

Tagy: soud

Zdroje: ČTK