Civilisty nezabíjejí, pochvaluje si syrský ministr americké nálety

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Rakety i nálety, které používá americká armáda a její spojenci proti bojovníků IS, nezasáhly syrské civilisty, ani armádu. Počínání spojenců chválí syrský ministr, který údajně o útocích předem věděl.

Odpalování rakety Tomahawk na pozice IS

Odpalování rakety Tomahawk na pozice IS,zdroj: Isifa.com

Syrský ministr pro národní usmíření Alí Hajdar ocenil letecké údery, které proti islamistům v zemi podnikají Spojené státy a jejich spojenci. Nálety jsou krokem tím "správným směrem", i vzhledem k tomu, že nezasáhly civilisty ani syrské vojenské cíle, prohlásil ministr v rozhovoru s agenturou Reuters.

"To, co se nyní děje, postupuje tím správným směrem, pokud jde o informování syrské vlády a o to, že terčem nejsou syrská vojenská zařízení a civilisti," prohlásil Hajdar.

Syrská vláda v úterý potvrdila, že o leteckých úderech proti islamistům, které USA a jejich spojenci podnikli v noci na úterý, byla informována o několik hodin dříve, než začaly. Syrský ministr zahraničí prý dostal prostřednictvím Iráku dopis od šéfa americké diplomacie Johna Kerryho, uvedla agentura Reuters s odvoláním na syrskou státní televizi.

USA tuto zprávu nepotvrdily, uvedly ale, že americká velvyslankyně při OSN Samantha Powersová o chystaných náletech informovala před jejich započetím svého syrského kolegu Bašára Džafarího.

Tagy: Sýrie civilisté nálety Islámský stát armáda USA

Zdroje: ČTK