Církve nemají nic proti vyrovnání se skrze dluhopisy

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Církevní společnosti jsou připravené jednat o návrhu vlády, aby finanční náhradu v rámci církevních restitucí úplně nebo částečně přijaly ve formě speciální emise státních dluhopisů. Ministerstvo kultury dnes uvedlo, že tuto ideu navrhoval ministr financí již v roce 2011 během jednání vládní komise pro narovnání vztahu mezi státem a církvemi a jednalo se o ní i během schůzek vládní komise s představiteli církví. Opoziční ČSSD vládní plán kritizuje.

Premiér Petr Nečas (ODS) dnes po zasedání kabinetu před novináři zdůraznil, že k případnému přijetí dluhopisů nebude stát nikoho nutit a šlo by vždy o výsledek dohody s konkrétní náboženskou společností či církví. Podle Nečase mohou být dluhopisy pro některé církve výhodnější, odpadnou jim tak starosti s tím, kam peníze uložit či jak je spravovat.

Ministři dnes vyslechli informace o podobě chystaných smluv s církvemi, v nichž bude kromě jiného deklarováno, že vyrovnáním se církve vzdávají dalších nároků vůči státu.

"V návrhu vzorové smlouvy o vypořádání je obsažena možnost, že roční splátka finanční náhrady nebo její část může být vypořádána formou státních dluhopisů. Je to možnost, nikoli povinnost," uvedl odbor církví ministerstva kultury.

Zaorálek reprezentuje antiklerikální nenávist

"Nemůže to být pro církve nevýhodné. Pokud to bude pro obě strany výhodná věc, jak říká pan ministr (Miroslav) Kalousek, jsme připraveni o tom jednat," řekl dnes generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.

Podle opoziční ČSSD je vydávání speciálních dluhopisů pro církevní restituce politikou "po mně potopa". "Pan Kalousek vydá pětileté nebo desetileté dluhopisy a ty se budou splácet, až on bude v důchodu. Takže on dnes pomůže svému rozpočtu a na ty budoucí přenechá tíži toho, co tato vláda rozhodla," řekl na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek.

Informaci o návrzích smluv, které musí každá z církví, jež bude o navrácení majetku žádat, uzavřít do konce září, dnes vyslechla vláda. Podoba smluv byla připravována ve spolupráci ministerstev kultury a financí a zástupci církví. V návrhu stojí, že "Česká republika a církev (...) se mohou dohodnout, že roční splátka finanční náhrady nebo její část bude vypořádána prostřednictvím převodu státních dluhopisů".

Předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml dnes v České televizi uvedl, že vydání dluhopisů vnímá jako variantu pro církve přijatelnou. O tom, jak moc by dluhopisy byly pro církve výhodné, nechtěl spekulovat. Řekl ale, že ho takový návrh překvapil, protože během celého předchozího vyjednávání mezi vládou a církvemi podle něj nezazněl. "Ale není to nic, o čem bychom nemohli vést rozhovor," uvedl.

Církve nechtějí zatěžovat státní rozpočet, naopak

Ekonom Jiří Schwarz v ČT řekl, že jednou z variant by mohlo být, že by se církve zavázaly k tomu, že třeba za 55 procent z plánované roční náhrady, tedy přibližně za jednu miliardu korun nakoupí státní dluhopisy. Tím by se snižovaly výdaje daňových poplatníků, kteří by jinak finanční náhradu církvím platili, uvedl s tím, že takový krok by byl pomocí českým veřejným financím.

Církve a náboženské společnosti mohou o vydání majetku žádat celý letošní rok. Mohou od státu dostat majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti v držení obcí, krajů nebo soukromníků mají církve získat náhradu 59 miliard korun. O tom, zda stát celou sumu vyplatí, nebo na pokrytí její části vydá speciální dluhopisy, se bude ještě vyjednávat.

Tagy: Vláda dluhopisy církve církevní restituce dluhy

Zdroje: ČTK