Čínští vojáci vstoupili v Ladakhu na indické území a postavili si tam tábor

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Desítky čínských vojáků se utábořily v odlehlé oblasti vysoko v Himálaji, na niž si činí nárok Indie. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na indickou vládu. Ta vyjádřila naději, že se jí tento územní spor podaří vyřešit mírovou cestou prostřednictvím diplomatických kanálů.

Ladakh (ilustrační fotografie)

Ladakh (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Vojáci čínské armády vstoupili na indické území ve východním Ladákhu, oblasti státu Džammú a Kašmír, 15. dubna a usadili se zhruba deset kilometrů za hranicí.

Zprávy o čínských vojácích, kteří překročili společnou hranici, se objevují poměrně často, ale postavit si tábor daleko na sporném území, to je mimořádné. Indičtí vojáci se v reakci na toto vniknutí utábořili 300 metrů od čínských stanů.

"Podobné incidenty se stávají a řeší se poklidnou cestou na základě existujících bilaterálních dohod a mechanismů," řekl agentuře AFP nejmenovaný vládní činitel. 

Čína a Indie sdílejí hranici, která nebyla nikdy formálně vytyčená. Mezi oběma zeměmi jsou nejméně dva přetrvávající územní spory, které poznamenávají jejich vzájemné vztahy.

Tagy: Čína Indie Ladakh

Zdroje: ČTK