Čínská policie zatkla profesorku pozvanou na českou ambasádu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Čínská policie ve čtvrtek přechodně zadržela profesorku Pekingské filmové akademie, aby jí zabránila v účasti na kulturní akci pořádané českým velvyslanectvím v Pekingu.

Zadržená údajně "osnovala spiknutí" na podporu vězněného čínského disidenta a čerstvého laureáta Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poa. Informovala o tom hongkongská organizace na ochranu lidských práv a další zdroje, které citovala japonská agentura Kjódó. 

Podle hongkongského Informačního centra pro lidská práva a demokracii byla profesorka a sociální kritička Cchuej Wej-pching zadržena a odvlečena policií, když mířila na českou ambasádu. Od té dostala pozvání na výstavu obrazů a koncert. Po blíže neupřesněné době se Cchuej vrátila domů, uvedl zdroj z profesorčina blízkého okolí. 

Tři lidi na české velvyslanectví nepustili

Podle zástupce organizace Člověk v tísni Igora Blaževiče, který se odvolává na zprávy místních obhájců lidských práv v Pekingu, byly zadrženy celkem tři osoby, které se snažily dostat na české velvyslanectví. 

S odvoláním na profesorčina přítele hongkongské centrum uvedlo, že česká ambasáda pozvala Cchuej na kulturní akci poté, co se dozvěděla, že zahájila podpisovou kampaň za propuštění vězněného disidenta Lioua. Získala prý už 800 podpisů.

Policie podle zdrojů hongkongského centra Cchuej varovala, aby se akce na české ambasádě nezúčastnila. Důvodem prý byly obavy, že by se organizátorka petice mohla setkat s českým velvyslancem a hovořit s ním o své kampani. 

Útok na bezpečnostního strážce?

Čínský internetový server boxun news, který registruje případy porušování lidských práv v Číně, informoval, že policie zadržela Cchuej kvůli údajnému útoku na bezpečnostního strážce, který se snažil zabránit jí v odchodu z budovy filmové akademie. Cchuej toto obvinění popřela. 

Prominentní prodemokratický básník a hlasitý kritik komunistického režimu v Číně Liou Siao-po byl loni v prosinci odsouzen k 11 letům vězení za "podvracení státní moci". Toho se údajně dopustil jako spoluautor takzvané Charty 08, petice požadující přechod Číny k demokracii a navrhující 19 opatření ke zlepšení lidských práv v zemi. Dokument podepsalo několik set čínských aktivistů.

Navzdory domácímu i mezinárodnímu tlaku na disidentovo propuštění Peking vytrvale označuje Lioua za "obyčejného kriminálníka" a jeho vyznamenání Nobelovou cenou za "nemravné". Na manželku oceněného disidenta čínské úřady okamžitě uvalily domácí vězení.

Tagy: Čína Česko Peking

Zdroje: ČTK