Čínská policie střílela ostrými náboji do Tibeťanů

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Čínské bezpečnostní složky údajně zasáhly ostrou palbou proti davu rozhořčených Tibeťanů, kteří žádali osvobození jednoho z vesničanů. Ten byl zadržen, protože protestoval proti nařízení vyvěsit čínskou státní vlajku. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na rozhlasovou stanici Radio Free Asia (RFA), podle níž desítky lidí utrpěly při zásahu zranění.

Čínská policie

Čínská policie,zdroj: outdoorplus.cz

Čínská policie prý při potlačování nedělní demonstrace ve městě Pi-žu v Tibetské autonomní oblasti použila také slzný plyn. Agentura AP uvedla, že zpráva RFA, která cituje buď místní nejmenované svědky nebo exilové tibetské aktivisty, nemohla být potvrzena z nezávislých zdrojů. Oficiální čínské úřady se k případu nevyjádřily.

Organizace Mezinárodní kampaň pro Tibet (ICT) nedávno upozornila, že čínské bezpečnostní síly posílily svou přítomnost v okrese Pi-žu a přilehlých oblastech poté, co místní obyvatelé odmítli nařízení vyvěsit čínské vlajky u příležitosti výročí založení Čínské lidové republiky 1. října.

Organizace pro lidská práva ICT uvedla, že vládní týmy byly poslány do Pi-žu, které leží zhruba ve 4000 metrech nad mořem, před zmíněným státním svátkem, aby zde přiměly místní obyvatele k vyvěšení vlajky v rámci snah prosadit větší věrnost vládnoucí komunistické straně.

Při nedělních protestech demonstranti žádali osvobození místního občana Dordže Drakcela, který byl zatčen minulý týden poté, co se zúčastnil demonstrace proti vyvěšování státní vlajky, sdělilo Radio Free Asia.

Tibetská exilová vláda v Indii prohlásila, že dostala zprávy o střelbě v Pi-žu, ale má o ní jen málo podrobností. Doslechla se, že byl jistý počet protestujících zraněn, ale neví prý kolik.

Tagy: Čína cenzura Tibet koncentrační tábory komunistická totalita

Zdroje: ČTK